ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Obama veda etti

ABD'nin 44. Devlet Başkanı Barack Obama, görevi devretmesine 10 gün kala yaptığı veda konuşmasında birlik çağrısı yaptı. Obama, ABD'nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ama bu potansiyelin ancak işler bir demokrasiyle kullanılabileceğini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 10:54

CHİCAGO- ABD'nin 44. Devlet Başkanı Barack Obama, görevi yeni seçilen Devlet Başkanı Donald Trump'a devretmesine 10 gün kala siyasi kariyerine başladığı Chicago'da veda konuşmasını yaptı.

Amerikalıları ülke içinde ve dışında demokrasiyi koruma çağrısı yapan Obama, sekiz yıl önceki seçim kampanyasında kullandığı "Evet yapabiliriz" (Yes we can) sloganına atıfta bulunarak iki dönem başkanlığın sonunda "Evet, yaptık" dedi.

Obama başkanlık döneminin başarılarını, ekonomik başarılar, eşcinsel evliliklerin yasallaştırılması, Küba ile diplomatik ilişkilerin başlatılması ve İran ile nükleer anlaşmanın imzalanması gibi örnekler ile verdi.

Obama konuşmasında Trump'ı doğrudan eleştirmese de Amerikan siyasetine hakim olan ayrımcılığa dikkat çekerken, "Kindar ve kaba siyasi söylemle Amerikalıları bölme girişimleri, ülkeyi bir arada tutan bağları zayıflatmaktadır. Halen karşı karşıya bulunduğumuz pek çok zorluğa göğüs gerebilmemiz bize, hepimize bağlı" ifadelerini kullandı.

Dış politikadaki duruma da değinen Obama, "Savunduğumuz değerleri terk etmedikçe, daha küçük olan komşularına zorbalık eden büyük ülkelere dönüşmediğimiz sürece, Rusya ve Çin gibi rakipler bizim dünyadaki nüfusumuza etki edemez" diye konuştu.

ABD'nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ama bu potansiyelin ancak işler bir demokrasiyle kullanılabileceğini belirten Obama, bunu mümkün kılabilmek için, hangi partiyi tuttuğundan bağımsız olarak herkesin, zedelenen ortak yarar duygusunun tamiri için çalışması gerektiğini söyledi.

ABD'nin 45. Devlet Başkanı Donald Trump, Barack Obama döneminde yürürlüğe giren birçok düzenlemeyi değiştireceğini belirtmiş, ilk icraatı olarak da tüm büyükelçileri değiştireceğini açıklamıştı.