ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kıbrıs müzakerelerinde son aşama

Cenevre'deki üç günlük Kıbrıs görüşmelerinde son güne girildi. Kuzey Kıbrıs ve Rum liderlerin bugünkü temaslarının ardından yarın garantör devletlerin katılımıyla uluslararası konferans düzenlenecek.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 14:13

CENEVRE- Kuzey Kıbrıs Cuhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis'in Cenevre'de Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleştirdikleri görüşmelerin son gününe girildi.

Son görüşmelerde uzlaşma sağlanamayan iç sınırlara ilişkin harita önerilerinin bugün gündeme gelmesi bekleniyor. Görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi durumunda yarın garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla uluslararası konferans düzenlenecek.

Cenevre'de gerçekleşen Kıbrıs müzakerelerinin ikinci gününde "Yönetim ve Güç Paylaşımı" ile "AB ve Ekonomi" başlıkları ele alınmış, liderler "Güvenlik ve Garantiler" konusunda da fikir alışverişinde bulunmuştu.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dün gerçekleştirilen müzakerelerde, kararlara Kıbrıs Türk tarafının etkin katılımı ve gelecekteki birleşik Kıbrıs'taki Anayasa'nın hangi esaslar çerçevesinde değişebileceği konuları üzerinde durduklarını belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Rum basınında yer alan açıklamasında bir anlaşmanın mümkün olduğunu belirterek, "Anlaşmanın yakınında olduğu kadar uzağındayız da" ifadesini kullandı. Hristodulidis, "Zor ve hassas konuları ele aldığımızı biliyorsunuz. Anlaşmaya varma konusunda iki tarafta da irade mevcut" diye konuştu. Kıbrıs hükümet sözcüsü, perşembe günü yapılması planlanan uluslararası konferansla ilgili olarak da, "Kıbrıs sorununun tarihinde ilk kez bu kadar önemli bir konferans gerçekleştiriyor olacağız" dedi.