ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başbakan Yıldırım: İcraatta tek kaptan lazım, başbakanlık aslında gereksiz!

'Başkanlık Anayasası' teklifinin tartışıldığı Meclis'te teklifin maddeleri üzerinde görüşülmesine yönelik oylamada 338 'evet', 134 'hayır' oyu kullanıldı. Saray kabinesinin Başbakanı Binali Yıldırım, Meclis'te başkanlığın gereksiz olduğunu tarif eden bir konuşma yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 09:10

ANKARA- AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak Meclis'e getirdiği 'Başkanlık Anayasası' teklifinin maddeleri üzerinde görüşülmesine yönelik oylama yapıldı.

316 AKP milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan anayasa değişikliği teklifinin maddeleri üzerindeki görüşme için yapılan oylamadan 338 'evet' oyu çıktı. 134 ret, 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullanıldı. HDP grubu, tutuklu 11 milletvekilinin oy kullanma hakları gasp edilmesine tepki olarak oylamaya girmedi.

AKP'li vekillerin kabinlere girmeden oy kullanması Meclis Genel Kurulu'nda gerilime neden oldu. Meclis Başkan Vekili oy kullanamadığı, 1 AKP'li vekil de mazeretli olduğu için AKP'nin 314 sandalyesine ek olarak MHP'den 24 oy destek aldığı ortaya çıktı. 39 kişilik MHP grubunun 15 fire verdiği sonucu çıktı.

HDP: BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ

Oy kullanmaları çağrılan Hakkari milletvekillerinin tümünün tutuklu olmasından dolayı kentin iradesi Anayasa değişikliği oylamasına yansımadı. Tutuklu vekillerin isimlerinin okunduğu esnada HDP sıralarından "Hepsi cezaevinde" şeklinde tepkiler yükseldi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, tüm maddelerin görüşülmesine ilişkin oylamada oy kullanmayacaklarını açıkladı. Kerestecioğlu, "Bugün Türkiye halkının gündemi olmayan sadece bir kişiyi başkanlığa taşıyan teklifi kabul etmiyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Eş genel başkanlarımıza ve milletvekillerimizin oy hakkı gasp edildiği için hiçbir aşamada oy kullanmayacağımızı ifade etmek isteriz" dedi.

BAŞBAKAN: BAŞBAKANLIK ASLINDA GEREKSİZ!

'Başkanlık Anayasası' teklifinin görüşmesinde hükümet adına konuşan Saray kabinesinin Başbakanı Binali Yıldırım, teklifin bir yönetim değişikliği olduğunu belirtti, "Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi" ifadesini kullandı.

Şuan ki sistemi "Başbakan var, cumhurbaşkanı var. İki farklı yürütme iradesi var. Yönetimde iradenin tek olması lazım" sözleriyle tarif eden Yıldırım, teklifin karşılaşılan kimi sıkıntıları ortadan kaldıracağını savundu.

1982 anayasasının darbe ürünü olduğunu belirten Yıldırım şunları söyledi: "Parlamenter sistem var ama onunla uyumlu olmayan çok fazla yetkilere sahip bir cumhurbaşkanı var. Başbakan var, cumhurbaşkanı var. İki farklı yürütme iradesi var. Bunlar hep uyumlu olmayabilir. Yönetimde iradenin tek olması lazım. İrade olmayan yerde irade olmaz. İki kaptan gemiyi batırır, icraatta tek kaptan olması lazım. Mutlaka sorumluluğun da yetkinin de tek olması lazım. Aksi halde vesayet odakları cesaret kazanıyor."

CHP grubu adına konuşan Deniz Baykal'ın sözlerine atıfta bulunan Yıldırım, "Sayın Baykal iyi bir değerlendirme yaptı. Mesele açıktır, bu bir yönetim sistemi değişikliğidir. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemidir” dedi.

Konuşması esnasında muhalefet sıralarından gelen "Başbakanlık gidiyor" yönündeki sözlere ilişkin konuşan Yıldırım, "Evet, Cumhurbaşkanı yardımcılığını getiriyoruz. Başbakanlık yok. Memleket için bir Ali değil, bin Ali feda olsun. Biz şan şöhret peşinde değiliz" iddiasında bulundu.

Yıldırım'ın konuşmasının bitiminde AKP milletvekilleri alkış yaparken, CHP milletvekilleri Yıldırım'ı el sallayarak uğurladı.

Anayasa değişikliği teklifine ilişkin görüşmelere, bugün saat 15.00'te devam edilmek üzere ara verildi.