ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TMMOB'dan Sur Projesi'ne itiraz

Diyarbakır Sur Koruma Amaçlı İmar Planının, ilçenin özgünlüğü göz ardı edilerek değiştirildiğini ifade eden TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Orak, projenin iptali için başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 16:46

DİYARBAKIR- TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Sur Koruma Amaçlı Planı'nda yaptığı değişikliğe ilişkin Elektrik Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenledi.

Planın Suriçinin tarihi kent dokusu ve sosyal yaşamına zarar vereceğini belirten TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Orak, plan uygulamasının durdurulması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz ettiklerini söyledi.

Diyarbakır'ın Suriçi Yerleşmesinde 187 hektarlık alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca re'sen onaylanan Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği ile Suriçinde geleneksel tarihi dokunun hiçe sayıldığı, tescili yapıların görmezden gelindiği, mevcut plandaki kentsel donatı alanlarının kaldırıldığı, birçok yapının yıkımının öngörüldüğünü ifade eden Orak, "Hasırlı Mahallesinde 2 adet, Cemal Yılmaz, İskender Paşa, Melik Ahmet ve Ali Paşa mahallelerinde ise birer adet olmak üzere toplamda 6 karakol inşa edileceği; bu karakolların hem ana akslarla olan hem de kendi aralarındaki ulaşım bağlantılarının çok ciddi oranda yol genişletmelerle sağlanacağı ve Suriçi'nin yıkımlardan sonra bugüne ulaşan dokusunun da zarar görmesine neden olacak ciddi kararlar önerdiği görülmektedir" dedi.

Söz konusu plan değişikliği ile 8 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrilecek olan "Emniyet Hizmet Alanları" ile Suriçi savunma odaklı geliştirildiğini kaydeden Orak, "Yaptığımız tespitlere göre yeni açılacak yollar ve yapılacak karakol alanları içerisinde 17 adet tescilli yapı, 42 adet korunmaya değer geleneksel yapı olmak üzere toplamda 976 adet yapının plan kararı ile yıkımı öngörülmektedir. Tescilli yapıların korunacağı iddia edilen bu planda, yeni yolların açılacağı ve Emniyet Hizmet Alanlarının kurulmasına ilişkin alınan kararlara rağmen bu yapıların nasıl korunacağı ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır" diye vurguladı.

Suriçi Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği mahalle sakinleri, hak sahipleri, kiracılar, mülksüzlerin, bölge halkı, meslek odaları, demokratik kitle örgütlerinin sürece dâhil edilmesi gereken kentin bileşenlerinin görüşü alınmadan merkezi bir kararla yapıldığının altını çizen Orak, "yeni plan notları ile getirilen yapılarda 'hiçbir durumda duvar, çit, direk yapılamaz ağaç dikilemez' ibaresi Suriçinde hane halkının mahremiyet olgusunu hiçe sayarak alanı terk etmelerine zorlayacaktır" dedi.

Plan değişikliğinin OHAL süreci ve "sokağa çıkma yasağı" devam ederken, yoğun güvenlik koşullarının uygulandığı bir süreçte yapıldığının altını çizen Orak, henüz yıkımların sağlıklı bir tespiti ve bu tespitlerin yeterli bir analizi yapılmadığını söyledi. Orak, "Plan kararları ciddi hasar görmüş son derece değerli bu alandaki yıkımların ve mevcut durumun somut ve somut olmayan sorunlarının tespitinin ardından alınmalıdır. Dolayısıyla bu süreçte yapılan planlama ve uygulama süreci sağlıklı bir plan üretme ve uygulama koşulları barındırmamaktadır. Planlar, Olağanüstü Hal koşullarının kaldırıldığı yaşamının normalleştiği bir dönemde yapılmalıdır. Olağanüstü güvenlik politikaları üzerine kent-şehir inşasının yapılması kabul edilemez" diye konuştu.