ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Suruç Aileleri İnisiyatifi: 7500 TL'lik adaleti tanımıyoruz, mücadelemiz sürecek

Katliamda sorumluluğu olan Suruç eski Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal'ı verilen ödül gibi cezayı kınayan Suruç Aileleri İnisiyatifi, "Kararı tanımıyoruz. Adalet dışında hiçbir talebimiz yok, mücadelemiz sürecek" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 14:04

İSTANBUL- Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamında sorumluluğu olan eski İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal'a verilen ödül gibi para cezasına ilişkin açıklama yaptı.

İHD İstanbul Şubesi'nde yapılan açıklamaya Suruç şehitlerinin aileleri, Suruç gazileri, Suruç İçin Adalet Platformu Avukat Taylan Savran, ESP MYK üyesi Mesut Çeki, SGDF üyeleri, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP), HDP İstanbul İl Örgütü yöneticileri, 10 Ekim'de Ankara'da yaşamını yitiren barış şehitlerinin aileri, BEKSAV Koordinatörü Şahin Tümüklü ve Yönetim Kurumu Başkanı Kenan Ağbulut'un da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi'nden Hacer Elçin, Suruç katliamının üzerinden 18 ay geçtiğini hatırlattı. Dün, Suruç eski Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal'ın yargılandığı davada karar verildiğini hatırlatan Elçin, "Ödül gibi ceza verildi, 7500 TL para cezası, 12 takside bölündü. Bu kararı kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

'DEVLET KATLİAMA GÖZYUMDU'

Suruç katliamında oğlu Çağdaş Aydın'ı kaybeden, kendisi de ağır yaralanan Fethi Aydın, basın açıklamasını okudu. "Bir kez daha 33 düş yolcusunu katlettiler" diyen Aydın, Yapalıal'ın yargılandığı davanın, Suruç katliamına ilişkin tek kamu görevlisinin yargılandığı dava olduğunu hatırlattı. "Görevi kötüye kullandığı" iddiasıyla açılan davada Yapalıal'a verilen cezanın "ödül" olduğunu vurgulayan Aydın, "Canlı bomba saldırısı olabilir" yönündeki uyarıları dikkate almayan devletin, Emniyet yetkililerinin katliama gözyumduğunu söyledi.

Suruç'a gittikleri sırada yolda defalarca durdurularak, didik didik arandıklarını hatırlatan Aydın, ailesinin "IŞİD'e katıldı" diyerek ihbar ettiği canlı bombanın ise elini kolunu sallayarak Suruç'a geldiğini söyledi. Aydın, "Bunu adı hukuki olarak da vicdan olarak da 'görevi kötüye kullanmanın' çok daha fazlasıdır" dedi.

'SERGİLENEN TİYATROYU BİZE 'ADALET' DİYE YUTTURAMAZSINIZ'

Bu adaletsizliğin ilk olmadığını, Türkiye'de böyle örneklerin çok olduğunu belirten Aydın, şunları söyledi: "Daha önce de söyledik: katliamda sorumluluğu olan birçok kuma görevlisini kaçırıp, sadece birini 'yargılayarak' bizi kandıramazsınız. 'Yargıladığınız' o kamu görevlisine de 7500 TL ceza vererek adaleti sağlayamazsınız. Daha önceki başkaca siyasi katliam davalarında da sergilenen tiyatroyu bize 'adalet' diyerek yutturamazsınız. Tırnağına dünyaları değiştiremeyeceğimiz canlarımıza 'fiyat' biçerek bizim yüreğimizi soğutamazsınız."

Dün yaşanan kararın, ülkedeki yargı mekanizmasının neden zerre kadar güvenilmediğinin kanıtı olduğunu vurgulayan Aydın, "Biz 7500 TL'lik adalet, kaybettiklerimize biçilecek herhangi bir maddi değeri tanımıyoruz. 'Adalet' dışında hiçbir şeyi kabul etmiyoruz" dedi.

Aydın, tüm adalet arayıcılarıyla mücadelelerini bundan sonra da sürdüreceklerini belirterek, "Katiller, katliamda sorumluluğu olanlar ve bu sorumluları aklayanlar bilsin ki, iki cihanda da ellerimiz yakalarında olacak" dedi.

AVUKAT SAVRAN: HİÇBİR ŞEY BİTMEDİ

Suruç İçin Adalet Platformu'ndan Avukat Taylan Savran, davanın başından beri hukuksuz olduğunu belirterek, 540 gündür dosya üzerinde gizlilik kararı olduğunu hatırlattı.

Yapalıal'ın ifadesinin Muğla'dan avukat ve ailelerden gizli bir şekilde alındığını anımsatan Avukat Savran, mahkeme huzurunda dinleyebilecekleri umudu ile Suruç'taki davaya katıldığını, ancak Yapalıal'ın buradaki duruşmalara da gelmediğini söyledi. Mahkemenin Yüz yüzelik ilkesinin ihlal edildiğinin altını çizen Avukat Savran, mahkemenin ilk aşamadan itibaren tavrını ortaya koyduğunu belirtti. Yapalıal hakkında "görevi ihmal"den değil, "İhmal sebebiyle ölüme sebep vermekten" yargılanması gerektiğini söyleyen Avukat Savran, "Hiçbir şey bitmedi. Antep Bölge Mahkemesi'ne başvuru yaparak, yeniden yargılama yapılmasını ve Yapalıal'ın duruşmaya getirilmesini isteyeceğiz. Hukukun ne karar verdiği önemli değil, önemli olan adalet mücadelesinden vazgeçmememizdir" dedi.

YILDIZ: BİZE HESAP VERMELİLER

Katliamda yaşamını yitiren Cemil Yıldız'ın eşi Sultan Yıldız, kararı asla kabul etmeyeceklerin belirterek, sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Yıldız, "Bize hesap vermeliler, soracağımız bir hesap olmalı" şeklinde konuştu..

Uğur Özkan'ın ağabeyi Süleyman Özkan da başından beri yargılamanın göstermelik olduğunu kaydetti. Özkan, "Bu coğrafyada yaşanan katliamların hesabı verilmedi. Ama biz ne gerekiyorsa yapacağız ve katillerin yakasını bırakmayacağız" dedi.

BUDAK: BİZ HALKLARIN ADALETİNE İNANIYORUZ

Kararı tanımadıklarını söyleyen Vatan Budak'ın babası Murat Budak, şöyle devam etti: "Bütün devletler katildir ve katiller de, katilleri korur. Biz halkların adaletine inanıyoruz, halkların hesap soracağını biliyoruz. 33 düş yolcusunun düşleri yarım kalmayacak sözünü buradan veriyoruz."

Katliamda yaralanan SGDF üyesi Ulaş Alankuş, katliamdan beri her alanda adalet mücadelesini sürdürdüklerini hatırlatarak, "Bu mücadeleye sokakta başladık, sokakta devam edeceğiz. Onların yargısına, adaletine güvenmiyoruz. Adalet için mücadele edeceğiz" diye kaydetti.

Suruç yaralılarından Kenan Yıldızeller de katliamı kınadı ve mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Suruç aileleri, 20 Ocak'ta da Kadıköy Halitağa'da olacaklarını duyurarak, destek çağrısı yaptı.