ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Özsoy: Olayda mağdur edilen kadın öğrenci neden gözaltına alınmıştır?

HDP Milletvekili Özsoy, Zonguldak'ta kadın bir öğrencinin ülkücüler ve polis tarafından saldırıya uğramasını İçişleri Bakanı Soylu'ya sordu. Özsoy, "Olayda mağdur olan ve olayı polise haber veren öğrenci neden gözaltına alınmıştır?" diye sordu.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 18:25

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Özsoy, basına yansıyan haberlere göre Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde Bülent Ecevit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknolojisi 2. sınıf öğrencisi Fatma Aslan'ın arkadaşları ile ev kuralları nedeniyle tartıştığını ve evden ayrıldığını ifade etti.

Özsoy, yaşanan tartışmanın ardından ev arkadaşlarının Aslan'ı ülkücü oldukları iddia edilen bir gruba HDP üyesi olduğu ve evde sürekli HDP propagandası yaptığı gerekçesiyle şikayet ettiğini belirtti.

Bunun üzerine grubun Aslan'ın evinin önünde toplanarak, hakaretlerde bulunduğunu ve evi taşlamaya başladıklarını kaydeden Özsoy, Aslan'ın evinin camlarının kırıldığını ve olayı polise bildirdiğini ifade etti.

Özsoy, "Olay sırasında TEM şube polisleri Aslan'ın evinin kapısını kırarak içeri girdi. Gözaltına alınan Aslan kalp rahatsızlığı ve panik atak nedeniyle hastaneye kaldırılırken tedavinin ardından tekrar nezarethaneye götürüldü" dedi.

Aslan'ın Alaplı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde tutulduğunu öğrenen grubun, bu defa da orada toplanarak saldırılarına devam ettiğini kaydeden Özsoy, Anayasa'nın ikinci maddesini örnek gösterdi ve yaşanan tüm linç girişimlerinin, Türkiye'nin bir hukuk devleti olmadığını gösterdiğine dikkat çekti.

Özsoy, "Linç, Türkiye'de şiddetin kurumsallaşması, hukukun tıkanması, kitlesel şiddetin cezasız kalmasıyla ortaya çıkmıştır. Yıllardır sürdürülen halkları birbirine karşı kışkırtma ve düşman haline getirme politikalarındaki anlamsız ısrarın ülkeyi açıkça iç savaşa sürüklemesine asla izin verilmemelidir" dedi.

Özsoy, İçişleri Bakanı Soylu'ya şunları sordu:
"-Bahsedilen linç girişimine karışan bireyler tespit edilerek haklarında herhangi bir hukuki süreç başlatılmış mıdır? Henüz bir işlem başlatılmamış ise sebebi nedir?
-Son bir yıl içerisinde Zonguldak il ve ilçelerinde Kürt öğrencilere yönelik linç girişimlerine, nefret söylemlerine ilişkin kaç şikayet almış bulunmaktasınız? Bu şikayetler neticesinde ne gibi işlemler yapılmıştır?
-Toplumsal barışı ve bir arada yaşama kültürünü tehdit eden her türlü gerici-ırkçı hareket ve linç girişimlerini önlemeye yönelik ne gibi tedbirler alınmaktadır?"