ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'HDP'lilerin cezaevine atılması siyasetin tasfiyesidir'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşmasının ardından konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Bir ülkede bir kesim sürekli konuşurken, bazı kişilerin konuşmaması için cezaevine atılması siyasetin tasfiye edilmesidir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 18:22

ADANA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 2011 yılında Adana BDP İl Kongresi'ndeki yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan davanın duruşması Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme salonuna HDP il ve ilçe yöneticilerinin, üyelerinin girişi engellenirken duruşma yalnızca HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından izlenebildi.

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Meral Danış Beştaş, davanın savcısı Abidin Bostancı’nın "Fethullah Gülen Terör Örgütüne üye olmak" gerekçesiyle tutuklu olduğunu hatırlatarak şunları ifade etti: "Partimiz, Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, suç işledikleri için cezaevinde oldukları iddia ediliyor. Suç dedikleri ise siyaset yapmak, konuşmak. Siyaset konuşarak yapılır. Siyaset konuşma dışında nasıl yapılır?"

Günün önemli bir bölümünü kameralar önünde geçiren, yaptığı en küçük bir konuşma bile televizyonlarda yayınlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "siz neden bu kadar konuşuyorsunuz?" diyen Beştaş, şöyle konuştu: "İnsanlar istemese bile sizi dinlemek zorunda, çünkü tüm kanallarda siz varsınız. Hem siz siyasetçi de değilsiniz. Daha başkanlık sistemi geçmedi, Cumhurbaşkanları siyaset yapmaz. Siz bile siyaset yaparken, HDP olarak bizler neden konuşunca cezaevine kapatılıyoruz?"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bu dosyada söylediği eşit ve özgür yaşam çağrılarının suç sayıldığını hatırlatan Beştaş, "Bir ülkede bir kesim sürekli konuşurken, bazı kişilerin konuşmaması için cezaevine atılması siyasetin tasfiye edilmesidir ve bu siyasi rakipler tarafından yapılmaktadır" diye belirtti.

"HDP çoğulculuğu savunan tek partidir" diyen Beştaş, bütün dünyanın ve Avrupanın bunu gördüğünü söyledi. Beştaş, "Dün Esad'a söylediklerini bugün tek tek geri alıyorlar. Kimse görmedi sanıyorlar ama bütün dünya bunun farkında. Yarın, Türkiye iç siyaseti hakkında söylediklerini de geri alacaklar" diye konuştu.

Beştaş, "Bir kez daha söylüyorum, Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz hakkında isnat edilen suçlar konuşmadır. Konuşma dışında bir 'suç' fiili gösteremezler. Herhangi bir yasa dışı örgüt bağı gösteremezler" dedi.

"Cezaevine göndererek bizleri susturamazlar" diye konuşan Beştaş, "Bugün il ilçe eşbaşkanları salona alınmadı, koridora alınmadı. Kimden korkuyorsunuz?" diye tepkisini dile getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın duruşmasına HDP'lilerin alınmamasını kınayan Beştaş, "İzleyiciler salona alınmayacaksa şeffaf yargılanma nerede?" dedi.