ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Baydemir: Basın emekçilerinin maaşının kesilme nedeni nedir?

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na OHAL sonrası işten çıkarılan gazetecilerin, işsizlik maaşının neden kesildiğini sordu.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 16:48

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na OHAL sonrası işten çıkarılan gazetecilerin, işsizlik maaşının neden kesildiğini sordu.

668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 177 medya kuruluşunun kapatıldığını, bu medya kuruluşlarında çalışan 900 basın emekçisinin de işsiz kaldığını hatırlatan Baydemir, işsiz kalan basın emekçilerinin, işsizlik ödeneği almak için İŞKUR’a başvuruda bulunduğunu belirtti. Basın emekçilerinin sadece iki ay işsizlik parası alabildiklerini söyleyen Baydemir, ödenen paranın da faizi ile birlikte geri istendiğini ifade etti.

Basın emekçilerinin, işten çıkış nedeni ve tarihlerinin SGK tarafından neden değiştirildiğini soran Baydemir, ödeneklerin neden kesildiğinin de yanıtlanmasını istedi.

Basın emekçilerinin, KHK ile çalıştığı kurumlar kapatıldığı için işsiz kaldığını hatırlatan Baydemir, "Buna rağmen, basın emekçilerinin, KHK ile işten çıkarılmış gibi gösterilmesinin, basın emekçilerinin cezalandırılması olduğunu düşünüyor musunuz" dedi.