ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Sendikal eylemlerden zorla suç üretme çabalarına son verilmeli'

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde iş bırakma eylemine katıldıkları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Eğitim-Sen, hükümeti insan haklarına, temel sendikal hak ve özgürlüklere saygılı olmaya davet etti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 13:37

ANKARA- KESK'e bağlı Eğitim-Sen, 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen binlerce emekçisi memura ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Siyasi iktidarın 'Tek parti, tek adam yönetimi' hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği hukuksuz uygulamaların özellikle OHAL ile birlikte belirgin bir artış gösterdiğini ifade eden Eğitim-Sen, "Mardin Kızıltepe'de son bir hafta içinde 28 üye ve yöneticimiz sosyal medya paylaşımları ve 2010 yılından bu yana yapılan sendikal eylemleri nedeniyle önce ifadeye çağrılmış, ifade vermeye gittikten sonra ise gözaltına alınmışlardır. Gözaltına alınan üyelerimizden birisi tutuklanmıştır" dedi.

Eğitim-Sen, "Mardin Kızıltepe'de ifade vermeye giden üyelerimizin gözaltına alınması tam anlamıyla bir skandaldır. Gözaltındaki üyelerimizin yasal sendikal eylemler ve sosyal medya paylaşımları üzerinden sorular sorulması, ülkede hukukun geldiği içler acısı noktayı göstermektedir" diye kaydetti.

İktidarın yasal sendikal eylemler ve sosyal medya paylaşımlarından bile korkar hale gelmiş olmasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen, "Tamamen keyfi ve hukuk dışı bir kararlar haksızlığa uğrayan eğitim emekçilerinin haklı ve meşru eylemlerinden suç üretmeye çalışanlara, bu şekilde suç işlediklerini hatırlatır, işledikleri bu tür suçların bedelini yargı karşısında vermeleri için gerekli tüm adımları atacağımızı belirtiriz" dedi.

Hükümeti bir kez daha sendikal mücadelemize yönelik haksız ve yasa dışı saldırılarına son vermeye çağıran Eğitim-Sen, insan haklarına, temel sendikal hak ve özgürlüklere saygılı olmaya davet ediyoruz" diye belirtti.

Gözaltına alınan ve tutuklanan üyelerinin derhal serbest bırakılmasını isteyen Eğitim-Sen, "yasaları uygulamakla yükümlü olanlar yasa dışı tutum ve uygulamalara artık son verilmelidir" dedi.