ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Karabağlar Belediyesi'ne grev kararı asıldı

Karabağlar Belediyesi'ne ait KARBEL şirketi ile DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararı belediyeye asıldı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 14:58

İZMİR- Karabağlar Belediyesi'ne ait KARBEL şirketi ile bu işyerinde örgütlü olan DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube arasında yaklaşık 4 ay önce başlayan TİS görüşmeleri, ücret ve sosyal haklarda anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev kararını belediyeye astı.

Belediyenin temizlik, fen, park bahçeler ve idari birimlerinde çalışan yaklaşık 900 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde, belediye yöneticileri toplamda yüzde 7'lik zam önerisinde bulunurken, sendika ücretlerin insanca yaşam seviyesine çekilmesini istiyor. Toplamda 22 maddede anlaşma sağlanamadı.

Grev kararı yapılan eylemle belediye binasına asıldı. Eylemde KARBEL işçileri, "Grev hakkımız toplu sözleşme silahımız", "İş ekmek yoksa barış da yok", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganlarını attı. Eyleme, yine grev kararı asılan Konak Belediyesi'nin MERBEL işçileri ve Genel-İş'e bağlı şubelerin yöneticileri de katıldı.

ZAMLARLA YAŞAM DAYANILMAZ HALE GELDİ

Belediye önünde basın açıklamasını okuyan Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, belediyenin zam teklifinin grev sürecini kaçınılmaz kıldığı ifade ederken "Biliyoruz ki Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Bir yanda demokrasi, özgürlük ve insana dair tüm hakların ayaklar altına alındığı, diğer taraftan, kriz ve ekonomik baskılar, Türk Lirasının değer kaybı ile yükselen fiyatlar en başta emekçileri vurmakta, her gün zamlarla yaşam dayanılmaz hale gelmektedir" dedi.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Aldıkları ücretlerin yoksulluk sınırının altında olduğunu ifade eden Kara, "Maaşlarımız başta gelir vergisi olmak üzere bankalar, eğitim, sağlık ve kriz karşısında pul olmaktadır. Karabağlar Belediyesi'nde aynı işleri yapan işçiler arasında kadrolu, memur, şirket ayrımı gözetmeksizin eşit işe eşit ücret talep etmekteyiz" diye belirtti.

'GREV HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Hakları verilene kadar grev kararından vazgeçmeyeceklerini kaydeden Kara, "Amacımız yasalardan doğan haklarımızı kullanarak zor hayat koşullarını yaşanabilir kılacak ekonomik ve sosyal haklarımızı iyileştirilmesini talep ediyoruz. KARBEL üyelerimizle birlikte Karabağlar Belediyesi'ne en kısa sürede işçilerin emeğinin, alın terinin karşılığının verilmesi çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinden yana olduklarını söyleyen Kara, ağır yaşam koşulları nedeniyle ekonomik ve sosyal taleplerinin karşılanmasını talep etti. Kara, "İnsanca yaşam koşullarına uygun bir toplu sözleşme yapılıncaya kadar üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan, grev hakkımızdan asla vaz geçmeyeceğiz" dedi.