ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Görevlerine iade edilen öğretmenlere neden ceza uygulandı?'

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, açığa alınıp yeniden görevlerine iade edilmelerine rağmen Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere uygulanan cezalara ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması talebiyle önerge verdi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 15:42

ANKARA- HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, açığa alınıp görevine iade edilen Eğitim-Sen üyelerine uygulanan cezalar ile ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Yıldırım, KESK'in aldığı karar doğrultusunda 29 Aralık 2015'te yapılan iş bırakma eylemi ile özsavunma direnişleri sırasında yapılan bir saat derse girmeme eylemi yapan çok sayıda Eğitim-Sen üyesinin açığa alınarak, ihraç edildiğini hatırlattı. Bakanlık tarafından 11 bin 543 kişinin işine iade edildiğini belirten Yıldırım, yüzlerce öğretmenin ise hala işlerine iade etmediğini söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüklerinin okul müdürlerine verdiği inisiyatif doğrultusunda, açığa alınıp yeniden işlerine iade edilen öğretmenlere maaş kesme cezası verildiği, bunun bir alt cezası olan "kınama" ya da bir üst cezası olan "kademe ilerleme durdurulması"nın uygulanmasının önerildiğini kaydetti. Bu tür cezaların öğretmenlerin sicillerini olumsuz etkilediğini kaydeden Yıldırım, Bakan Yılmaz'ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Valilerin açığa aldığı yüzlerce öğretmenin akıbeti nedir? Bu kişiler neden hala açıkta bekletilmektedir? Bu kişiler ne zaman görevlerine döneceklerdir?

-AHİM den döneceği bilinmesine rağmen bu cezaları vermekteki amacınız nedir?

-İhraç ettiğiniz Eğitim-Sen üyelerini ne zaman görevlerine iade etmeyi düşünüyorsunuz?

-Bu ceza uygulaması tüm iade edilen öğretmenlere uygulanmakta mıdır?

-Okul idaresini ve öğretmenini karşı karşıya getirecek bu ceza uygulamasının inisiyatifinin okul idaresine verilmesindeki amaç nedir?

-Açığa alarak cezalandırdığınız öğretmenleri görevlerine iade edildikten sonra ikinci bir kez ceza uygulanmasındaki amaç nedir?"