ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Polonya halkı hükümete geri adım attırdı

Polonya hükümeti yoğun tepkiler nedeniyle basın özgürlüğünü kısıtlayan yasa tasarısını geri çekti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 12:12

VARŞOVA- Polonya hükümeti yoğun protestolara neden olan medyaya yönelik kısıtlama planlarını geri çekti.

Polonya Senatosu Başkanı Stanislaw Karczewski, "Gazeteciler için bugüne kadar geçerli olan çalışma koşullarını değiştirmeyeceğiz" diyerek basın özgürlüğünü sınırlayan yasayı geri çektiklerini duyurdu.
İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) milletvekili Karczewski sonucu "geri adım attık" şeklinde açıkladı.

Polonya hükümetinin planlarına göre 2017'den itibaren gazetecilerin meclis binasından değil, ayrı bir medya merkezinden haber yapmaları öngörülüyordu. Gazeteciler ve muhalifler yeni düzenlemeyi Polonya Parlamentosu'nun alt meclisi Sejm'den bilgi edinilmesini güçleştireceği ve halkın haber alma hakkını kısıtlayacağı gerekçesi ile eleştiriyordu.

PiS'nin sansür uyguladığını savunan yüzlerce kişi geçen yıl Aralık ayında hükümeti protesto etmişti. 16 Aralık'ta muhalif milletvekilleri meclis kürsüsünü işgal etmiş, göstericiler de parlamento binası çıkışlarını kapatmışlardı. Aralarında PiS Genel Başkanı Jaroslow Kaçinski ile Polonya Başbakanı Beate Szydlo'nun da bulunduğu pek çok milletvekili, gösteriler boyunca binada kilitli kalmıştı.