ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hindistan'da yine toplu tecavüz

Hindistan'ın Çhattisgarh eyaletinde polis, düzenlediği "terörle mücadele" operasyonu sırasında 16 kadına tecavüz etti. İnsan Hakları Komisyonu polislerin cezasız bırakılmamasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 11:02

YENİ DELHİ- Hindistan'ın Çhattisgarh eyaletinde gerçekleştirilen bir operasyon sırasında polisin 16 kadına tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, polisin "terörle mücadele" operasyonunda 16 kadını döverek tecavüz ettiğini kaydetti. Komisyon, saldırgan polislerin cezalandırılması ve kadınların uğradığı zararın tazmin edilmesini istedi. Ayrıca 20 benzer tecavüz saldırısının daha incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu 2015'de de bir polis operasyonunda en az 40 kadının polislerin tecavüzüne uğradığını açıklamıştı. Saldırıya uğrayanlardan birinin 14 yaşında bir kız çocuğu olduğu belirtildi. Polisin köylülerin mal varlıklarına zarar verip, çaldıklarını da belirten Komisyon, zarar görenlerin çoğunun aşırı sanayileşme ve ham madde depolarının kapatılması ile yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalan yerliler olduğunu vurguladı.

YILBAŞINDA DA TACİZ OLAYLARI YAŞANDI

Hindistan'ın Karnataka eyaletinin başkenti Bangalore'de de yılbaşı gecesi taciz olayları yaşanmış, "cinsel taciz, kadınları isteği dışında alıkoyma, kıyafetlerini çıkarmaya çalışma" suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın geç başlatılması ve Karnataka İçişleri Bakanı'nın "kadınların Batılı kıyafetleri nedeniyle" tacize uğradıkları yönündeki açıklamaları tepki çekmiş, yönetim olay hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Hindistan'da sıkça yaşanan tecavüz olayları nedeniyle son yıllarda protestolar arttı. Kadınlar taciz ve tecavüz olayların önüne geçilmesini ve faillerin cezalandırılması için mücadele yürütüyor.