ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gazetecilerden BM'ye güvenlik çağrısı

Alman Gazeteciler Birliği, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten savaş ve kriz bölgelerinde bulunan gazetecilerin daha etkili bir şekilde korunmasını talep etti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 11:06

BERLİN- Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall "Çalışan Gazeteciler Günü" dolaysıyla Berlin'de basın açıklaması gerçekleştirdi.

"Her yıl en az yüz meslektaşımız ölüyor. Bu korkunç" diye konuşan Überall, gazetecileri cinayet, şiddet ve baskıdan koruyan özel bir BM temsilcisine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü'nün (INSI) yıllık bilançosunu da açıklayan Überall, 2015 yılında 115 gazetecinin öldürüldüğünü kaydetti. "Enstitüden aldığımız veriler kriz bölgelerinde bulunan muhabirlerin hala büyük tehlikede bulunduklarını gösteriyor. BM'in harekete geçmesi için daha kaç tane gazetecinin ölmesi gerek?" sorusunu yönelten Überall, BM'nin gazeteciler için acil harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü'nün verilerine göre 2016 yılında Kolombiya, Meksika, Afganistan, Irak ve Rusya en fazla gazetecinin öldürüldüğü ülkeler arasında yer alıyor.