ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Üç kadın siyasetçi Almanya, Fransa ve Rojava'da anıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı kadınlar Almanya, Fransa ve Rojava'da andı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2017 Salı, 09:20

HABER MERKEZİ- Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan için kadınlar Almanya'nın Berlin, Dresden, Darmstadt, Frankfurt, Hamburg, Troisdorf, Aachen, Köln, Bonn ve Fransa'nın Toulouse ile Rojava'nın Qamişlo kentinde anma etkinlikleri düzenledi.

BERLİN

Dest-Dan Kadın Meclisi, SKB, International Women Space, Ezidi Kadın Meclisi, HDK Kadın Meclisi, CIK Kadın Komisyonu, PYD Kadın Komisyonu ve Alman kadın örgütlerinin çağrısıyla yapılan Kleistpark Metro durağından toplanıldı. 19 Aralık'ta DAİŞ katliamında 12 kişinin yaşamını yitirdiği Kudamm alanına kadar süren yürüyüşte sık sık "Sara, Rojbin, Ronahi", "Jin, jîyan, azadî" sloganı atıldı.

Sakine Cansız'ın ailesinin de katıldığı yürüyüşte yapılan konuşmalarda Fransa ve Alman devletlerinin Paris katliamında suç ortağı oldukları, katliamın sorumlusu Türk devletiyle olan ilişkilerinden dolayı Paris'te süren davayı sürünceme bıraktığını belirtilerek, davanın peşinin bırakılmayacağı, katil Ömer Güney'in öldüğünün açıklanarak davanın kapatılmasına izin verilmeyeceği belirtildi. SKB, yaptığı konuşmada kadınları ortak mücadeleye çağırdı.

Eylem sonunda üç Kürt kadın için mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı. Daha sonra Berlin'de Noel Pazarına yapılan DAİŞ saldırısında katledilen 12 kişi için mumlar yakıldı ve karanfiller bırakıldı.

STUTTGART

Sariya Kadın İnsiyatifi, Esslingen-Limarin Kadın Meclisi ve Stuttgart Şehit Meryem Kadın İnsiyatifi katledilen üç kadın devrimciyi andı. Kadınlar, Stuttgart Berlinerplatz meydanındaki Fransız Konsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.

Ayrıca üç kadın devrimciyi anmak için düzenledikleri mitinge Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) üyeleri de destek verdi. Lautenschlagerstrasse'de yapılan mitingde yapılan konuşmada "Sara, Kürt özgürlük mücadelesinin en önündeki kadınlardan biridir. Fidan arkadaş ise Avrupa'da Kürtlerin dili oldu, her yerde Kürtlerin diplomasi çalışmalarını yürüttü. Leyla arkadaş ise gençlik çalışanıydı. Her üç arkadaşımız birlikte katledildiler. Bu arkadaşlarımız bütün ruh, can ve güçleriyle devrim çalışmalarda yer aldılar, öncülük yaptılar" denildi.

SKB temsilcisinin yaptığı konuşmada, "Sakine, Fidan ve Leyla üç kuşaktan, devrimci Kürt kadınlar. Kadınlar olarak, bir sabah yitimi gibi kaybettiklerimizin matemine bürünmüyoruz. Biz kadınlar, sokak sokak büyüyen eylemlerimizle, şehir şehir, ülke ülke kadın katliamlarına karşı kapı eşiklerini dövüyoruz" dedi.

Paris katliamının adalet talebinin hala sokaklarda yükseldiğinin altını çizen SKB temsilcisi, katliamın 4. yılında Paris katliamının faillerinin açıklanması ve adaletin sağlanması için, Avrupa'da yaşayan tüm göçmen kadınları sokaklara çağırdı.

DRESDEN

Dresden UTA Kadın Meclisi öncülüğünde ve Alman kadın kurumlarının da katılımıyla Hauptstrasse'dan Alaunplatz'a kadar bir yürüyüş düzenlendi.

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıyan eylemciler, katliamı gerçekleştiren Türk devletini protesto etti. "Adalet İstiyoruz" pankartının taşındığı eylemde sık sık "Katil Erdoğan", "İki yüzlü Fransa" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarını attı.

Yürüyüşten sonra düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda, Fransız devletinin katliamın arkasındaki güçleri açığa çıkarması istendi.

DARMSTADT

Almanya'nın Darmstadt şehrindeki Luisenplatz'da kadınlar öncülüğünde düzenlenen eylemde, Fransız devletinin katliamın üstünü örtmesi protesto edildi. Eylemde, Alman kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanan katliama dair bildiriler okunup dağıtıldı.

FRANKFURT

Üç Kürt kadın devrimci katledilişlerinin yıl dönümünde Frankfurt kent merkezindeki Hauptwache alanında eylem yapıldı. Frankfurt Amara Nujin Kadın Meclisi ve Sara Kadın Meclisi tarafından organize edilen eyleme Mainz kentinde faaliyet gösteren Ciwanen Azad üyeleri de destek verdi.

Kadınlar, resimlerini taşıdıkları 3 devrimci kadının anısına mumlar yaktı. "Unutmadık unutmayacağız", "Adalet istiyoruz", "9 Ocak katliamını unutmadık" yazılı pankartlar açan kadınlar, alanda yüzlerce Almanca bildiri dağıttı, şiirler okundu.

HAMBURG

Almanya'nın Hamburg kentinde ise Cansız, Doğan ve Şaylemez için anma etkinliği düzenlendi. Rojbin Kadın Meclisi bileşenleri tarafından organize edilen anma etkinliğine çok sayıda Kürdistanlı katılım gösterdi. Meclis adına konuşan eşbaşkan Leyla Kaya, Kürt kadınlarının katledilen kadın devrimcilerinin mirasına sahip çıkacağını ve bunun namus borcu olduğunu vurguladı.

Kaya, 40 yıl boyunca geriliğe ve erkek egemenlikli zihniyete karşı mücadele eden Sakine Cansız'ın gerici sistem tarafından katledildiğini söyledi. Kaya, kadın hareketine evrensel bir kimlik kazandıran 3 kadın devrimcinin katlinin üzerinin örtülmesine karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi. Hamburg'daki anma etkinliği bir sinevizyon gösterimi ardından sonlandırıldı.

FREIBURG

Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için Almanya'nın Freiburg kentinde Nuda Kadın Meclisi tarafından anıldı. Freiburg Belediyesi önünde bulunan meydanda bir araya gelen kadınlar, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için mumlar yakıldı karanfiller bırakıldı. Katledilen 3 kadının şahsında devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun yapıldığı anmada, çevredekilere bildiri dağıtıldı.

Ardından kitle adına yapılan açıklamada, katliamla Cansız, Doğan ve Şaylemez şahsında tüm Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinin hedeflendiği belirtilerek, "Biz Kürt kadınları, bu katliamcı zihniyete karşı, Sakinelerin direniş ruhuyla mücadelemize devam edeceğiz. Onların mirasına ancak mücadelelerini yükselterek sahip çıkabiliriz" denildi.

DÜSSELDORF

Düsseldorf'da da Kadın İnisiyatifi öncülüğünde Merkez Tren Garı önünde yapılan anma düzenlendi. Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Haydar Arslan yaptığı konuşmada, "gerçek katiller yargı önüne çıkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimse sanmasın ki Kürt halkı sahipsizdir. Bizler nefes aldığımız sürece bu mücadele sürecek" dedi. Tren Garı'nın oldukça kalabalık olduğu 17.00-18.30 arası yapılan eylemde Paris'te katledilen üç devrimci kadını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

AACHEN

Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde bir anma etkinliği düzenlendi. PYD ve Şehit Aileleri Komisyonu temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda, "tetikçi Ömer Güney'in şüpheli ölümüyle arkadaşlarımız bir kere daha katledildi" denilerek, Kürt kadını ve halkının adalet arayışının süreceği vurgulandı. Etkinlikte Sakine Cansız'ı anlatan "Hep Kavgaydı Yaşamım" belgeseli izlendi.

KÖLN

Köln Viyan Kadın Meclisi öncülüğünde saat 17.00-18.00 arası Köln Merkez Tren İstasyonu önünde yapılan eylem, Kürdistan ve devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte şiirler okunurken, bir müzik dinletisi sunuldu. Anma etkinliğinde çok sayıda bildiri dağıtıldı.

BONN

Bonn Sara Kadın Meclisi öncülüğünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde yapılan anma etkinliğinde DKTM Eşbaşkanı Ayda Ekmez bir konuşma yaptı. Konuşmasında Paris şehitlerinin mücadelesine sahip çıkacaklarını söyleyen Ekmez, "Her birimiz Sakine, Fidan ve Leyla'yız. Kürt kadınları olarak bu mücadeleye sahip çıkmalıyız" dedi.

TROISDORF

Ekin Wan Kadın Meclisi'nin düzenlediği anma töreni Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde gerçekleşti. Anmada Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) aktivisti Şükran Sincar tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmasında Fransa'nın sessizliğinin suç ortaklığından kaynaklandığını söyleyen Sincar, "Kürt kadınları olarak bu davanın takipçisiyiz. Bizler yaşadığımız her alanda adalet arayışlarımızı ısrarla sürdüreceğiz" dedi.

TOULOUSE

Güney Fransa'nın Toulouse kentinde de üç Kürt kadın devrimci için anma etkinliği düzenlendi. Kürtlerin yanı sıra Dünya Kadın Yürüyüşü, Barış Hareketi, Fransız Komünist Partisi (PCF), Yeni Antikapitalist Parti (NPA), CGT sendikası ve İşçi Yolu (Voie prolétarienne) gibi oluşumlar da destek verdi.

Capitol Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte üç kadın devrimcinin mücadelelerini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Fransa Demokratik Kürt Konseyi tarafından hazırlanan bildirinin okunduğu eylemde, Fransız hükümetinin katliama dair hukuksal süreci geciktirmesi sert bir dille eleştirildi.

Anmada söz alan Fransız parti ve hareketlerin temsilcileri de hükümetin hukuki süreci geciktirmesi kınanırken, Erdoğan diktatörlüğüyle var olan ilişkilerin kesilmesi istendi. Katliamın tetikçisi Ömer Güney'in 'ölmesi' ardından dosyanın kapatılmaması gerektiğinin altını çizen Fransız temsilciler, katliamın bir an önce aydınlatılması çağrısı yaptı.

Sud Radio adlı medya organının Kürtlerle röportaj da yaptığı eylem daha sonra "Şehid namirin" sloganlarıyla sonlandırıldı.

QAMİŞLO

Rojava'nın Qamişlo kentinde üç Kürt kadın devrimci Mehemed Şexo kültür merkezinde anıldı. Kongre Star'ın düzenlediği anmaya PYD, SYPG, mahalle komünleriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

Anmada Kongre Star adına konuşan Roza Tolhildan, üç kadın devrimci şahsında ölümsüzleşen devrimcileri andı. Tolhildan, "Paris'te bu katliam planlanırken, amaçları bizim özgürlük mücadelemizi kırmaktı. Onlara buradan sesleniyoruz: Her saldırılarından güçlenerek çıkacağız" dedi.

Gerçekleştirilen saldırıda Türkiye'nin büyük bir rol oynadığını ifade eden Tolhildan, "Gerçekleştirilen katliam davasının düşürülmesi için Fransa ile beraber katili öldürerek delilleri yok etmeye çalıştılar" diye belirtti.

Tolhildan, "Biz özgürlük için savaşıyoruz. Bu savaşımızda haklıyız bunu DAİŞ ile yürüttüğümüz mücadelede de görülüyor. Üç kadın devrimcinin mücadelesine ve özellikle öncümüz olan Sakine Yoldaş ve önderliğe söz veriyoruz durmayacağız mücadele edeceğiz" dedi.

Anma üç kadın devrimci için hazırlanan sinevizyon ile devam etti. Anma son olarak Qamışlo'da müzik yapan Sakine müzik topluluğunun söylediği ezgiler ile sona erdi.