ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Demokrasiye inananlara çağrımızdır; 'tek adam rejimi'ne mecbur değiliz

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen Başkanlık Anayasası teklifini tek tip, otoriter, baskıcı OHAL iktidarlarını yasayla daha kalıcı hale getirmeyi hedeflediğini söyledi. Demokrasiye inanan tüm kesimlere çağrı yapan Kerestecioğlu, "Tek adam rejimi'ne mecbur değiliz. Kendi ikballeri uğruna ülkeyi felakete götürenlerden çok daha güçlüyüz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 14:51

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen Başkanlık Anayasası teklifine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Meclis'te görüşülecek olanın gerçek bir anayasa teklifi olmadığını dile getiren Kerestecioğlu, "Gerçek bir Anayasa teklifi, halkın sorunlarına çözüm olurdu. Halkın gündemi yaşama hakkını korumakken, halkın gündemi işini kaybetmemek, işyerini kapatmamakken, kadınların gündemi şiddetten korunabilmekken, tek bir adam için yapılan; bırakın Anayasayı, yönetmelik kadar kimsenin ilgisini çekmez. Bugün yapılan; aslında aylardır tek tip, otoriter, baskıcı Olağan Üstü Hal iktidarlarını yasayla daha kalıcı hale getirmek" diye konuştu.

Halkın dolardaki yükselişin neden olduğu hayat pahalılığı ve işçi kıyımları ile yüz yüze olduğunu dile getiren Kerestecioğlu, "İnsanlar kendi yaşamlarıyla, çocuklarının hayatlarıyla, eğitimleriyle, gelecekleriyle, ceplerindeki parayla ilgili, emeklilikleriyle ilgili, sağlıklarıyla ilgili endişe içerisindeyken biz kalkıp da 'Acaba burada tekçi bir başkanlık rejimini getirebilir miyiz?'i tartışacağımız, bundan başka hiçbir madde içermeyen bir anayasa teklifini görüşeceğiz. İşte bunu görüşeceğiz arkadaşlar, bu tek adam rejimini kalıcılaştırmak için yapıldı bu Saray! Bugün çalıştırılmayan, oysa gerçekten çalıştırılsa halkın birçok sorununa çözüm bulacak Parlamento by pass ediliyor. Ve getirilen bu teklifin aslında ikisi Eş Başkanlarımız olmak üzere 11 milletvekilin yokuluğunda yapılıyor olması, zaten toplumun çok büyük bir kesiminin yok sayılması anlamına geliyor. Kim buna Anayasa değişikliği diyebilir! Bu ülkeye ne getirebilir" dedi.

Teklife ilişkin Anayasa Komisyonu tartışmaların dahi halktan kaçırılarak gerçekleştirildiğini dile getiren Kerestecioğlu, "Anayasadan kadınların, işçilerin, azınlıkların, Sivas'ın, Kayseri'nin, Artvin'nin ne beklediğini biliyor mu Anayasa yazıcılar? Bilmiyorlar. Çünkü sormadılar" şeklinde konuştu.

Kerestecioğlu, OHAL koşullarında hazırlanan anayasa değişiklik teklifinin yasamanın yürütmeyi denetlemesini engellediğini ve bağımsız olmayan yargıyı daha da bağımlı hale getireceğini dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, Başkanlık Anayasası teklifi ile yapılmak istenen değişiklikleri şu şekilde özetledi:

-Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına devrediliyor.

-Cumhurbaşkanı bütün kabineyi tek bir ağızdan belirliyor. Üstelik Meclis artık bu Bakanlar Kurulunu denetleyemiyor.

-Muhalefetin gündeme getirmesinden çok rahatsız oldukları Gensoruları Meclis veremiyor, yani Bakanları soruşturamıyor.

Cumhurbaşkanı artık partili olduğuna göre, Erdoğan AKP'nin başına geçiyor. Hem partiyi, hem devleti kendisi yönetiyor. Partiyi yöneten Cumhurbaşkanı, elbette milletvekillerini de seçiyor.

-Üstelik bugün Erdoğan için oluşturulan bu tek adam sistemindeki yetkileri darbeyle başa gelen bir Cumhurbaşkanı da kullanabilir.

-Meclis Cumhurbaşkanının güdümüne giriyor.

-HSYK'nın yarısını, Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12'sini Cumhurbaşkanı atıyor.

-Yüksek Yargı Cumhurbaşkanına bağlanıyor.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın AKP'li bütün milletvekillerinin blok halde "Evet" oyu vereceğini söylediğini hatırlatan Kerestecioğlu, "Anayasa değişikliklerinde parti gruplarının, blok şekilde 'evet' ya da 'hayır' kararı vermesi Anayasa'ya aykırıdır" dedi, teklif oylamasının gizli yapılması gerektiğini hatırlattı.

Kerestecioğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: "Katar Emirlerinin otel projeleri uğruna kendisine oy veren seçmenini dahi unutacak bir tek adam Anayasasını asla kabul etmeyeceğiz. Bu tasarı tek bir kişiye göre sistem oluşturma tasarısıdır. Demokratik, sivil, çoğulcu bir yeni Anayasa için bu tasarıya hayır diyeceğiz. Kadınların kurtuluşu ve özgürlüğü için hayır diyeceğiz. Birlikte, eşit yaşam için hayır diyeceğiz. Yerel demokrasi için hayır diyeceğiz. Demokratik ulus, ortak vatan için hayır diyeceğiz. Halklar ve inançlara özgürlük için hayır diyeceğiz. Özgürlükçü laiklik için hayır diyeceğiz. Sen, ben değil, biz olmak için hayır diyeceğiz. Türkiye'de demokrasiye inanan tüm kesimlere çağrımızdır; 'tek adam rejimi'ne mecbur değiliz. Tek gücümüz, emeğimiz ve barışa duyduğumuz inanç… Kendi ikballeri uğruna ülkeyi felakete götürenlerden çok daha güçlüyüz.