ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Başkanlık Anayasası' teklifi Meclis'te görüşülüyor

AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak Meclis’e getirdiği 'Başkanlık Anayasası' teklifinin görüşmeleri bugün başlıyor. Görüşme öncesinde TBMM önündeki protestoya polis saldırdı, arbede yaşandı. Teklife ilişkin tepkiler dakika dakika güncelleniyor.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 20:29

ANKARA- AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak Meclis Genel Kurul'a getirdiği 'Başkanlık Anayasası' teklifinin görüşmeleri bugün başlayacak.

330 oy şartı gereken oylama için Meclis Genel Kurulu oturumu saat 14.00'te açılacak. Meclis'teki görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor. Teklifin AKP ve MHP oylarıyla geçmesi halinde referandum sürecine girilecek.

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

BEŞTAŞ: ANAYASA TOPLUMSAL SÖZLEŞMEDİR, İKTİDARLAR İÇİN YAPILMAZ

20:21- Başkanlık Anayasası teklifinin geneli üzerine HDP Grubu adına Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş söz aldı.

Teklifin 80 milyondan gizlenerek yapıldığına dikkat çeken Beştaş, teklife ilişkin bugüne kadar halka bilgi verilmediğini, halkla tartışılmadığını, halkın kendi geleceğini alt üst edecek sürece müdahil olamadığını dile getirdi. Beştaş, değişiklik teklifini "karanlığa doğru sürükleyecek bir değişiklik tartışması" olarak yorumladı.

Anayasa değişikliğinin keyfi OHAL uygulamalarının yoğunlaştığı bir dönemde gündeme getirildiğini dile getiren Beştaş, Anayasa Komisyonu görüşmelerinin ülkeyi sarsan gelişmelere rağmen hiç ara verilmeden yürütüldüğünü hatırlattı. Beştaş, "Onlarca can toprağa düştü ama Anayasa Komisyonu sabahlara kadar çalışmayı bırakmadı çünkü, sanki birilerine göre Türkiye'nin en önemli işi bu başkanlık sistemini, dikta rejimini geçirmekti. Maalesef ara verilmedi. Sonra da o arada, daha cenazeler defnedilmemişken, tüp geçit açılışları yapıldı" diye konuştu.

OHAL döneminde gerçekleştirilen uygulamaları sıralayan HDP Milletvekili Beştaş, "OHAL'de sadece 177 medya kuruluşu kapatıldı, 10 bine yakın gazeteci ve medya çalışanı işsiz kaldı, 144 gazeteci hala cezaevinde. OHAL'de 164 kadın, erkekler tarafından katledildi. 23 Temmuzdan bu yana 13 tane kanun hükmünde kararnameyle 95 bin 744 kişi kamu görevinden ihraç edildi ve her gün bu rakam artarak devam etmektedir. 76 belediye eş başkanı şu anda tutuklu değerli milletvekilleri ve 33'ü kadın eş başkan bunların. 56 belediyeye kayyum atandı. Şu anda bu 56 belediyede belediyecilik hizmeti yürütülmüyor" dedi.

İktidar ile halkın gündemlerinin birbirinden farklı olduğunu söyleyen Beştaş, "Anayasa iktidarlar için yapılmaz. Anayasalar dünyanın her tarafında toplum için, halk için, kamu için yapılır. Çünkü adı üstünde bir toplumsal sözleşmedir. Sözleşmenin tarafları yoksa o sözleşme yapma özelliği baştan beri sakatlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Anayasa Kürtler, Aleviler, kadınlar ve diğer ezilen toplumsal kesimlerin haklarının yer almadığını belirten Beştaş, teklife "hayır" oyu vereceklerini dile getirdi. Beştaş, "Daha onurlu bir yaşam için, kadın özgürlüğü için, daha fazla canımızı toprağa düşürmemek için bu anayasaya 'hayır' diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

BAYKAL: DAYATMANIN ALTINDA YATAN KORKUDUR

19:12- Teklifin geneline ilişkin CHP adına Antalya Milletvekili Deniz Baykal söz aldı. tasarının geçmesiyle Türkiye'nin çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını ifade ederek, "Bu büyük yalnışı önleyebilecek yer burasıdır. Herkes bu proje karşısında bu yalnıştır diyebilmelidir. Bunun söylenmesi Türkiye için de AKP içinde herkes için de yararladır. Bu proje AKP iktidarına karşıdır" diye konuştu.

Baykal, teklifin ayrıntılarından Türkiye halklarının haberinin olmadığını ve alelacele bir görüşme yapıldığını söyledi. Toplumun geleceğini ilgilendiren konularda bilgilendirilmediğini söyleyen Baykal, "Milletin arkasından oyun çevirmeye kimsenin hakkı yok. OHAL sürecinde Anayasa değiştirmek mümkün değildir. Başbakan'ın da OHAL altında referandum yapılamayacağını söylediğini hatırlıyorum. Bu acelecilik ve dayatmanın altında yatan telaş ve korkudur" dedi.

Teklifle Cumhurbaşkanı’nın herşeyin üzerinde bir yetki kazanacağını dile getiren Baykal, "Herhangi bir demokratik ülkede bunun benzeri var mıdır?" diye sordu. Baykal, Cumhurbaşkanı'nın aynı zamanda Meclis'teki iktidar partisinin genel başkanı olmasının en büyük sakınca olduğunu kaydetti, "Bu yasama ile yürütmeyi iç içe geçirmektir. Tüm Türkiye'nin temsilcisi olması gereken kişi bir partinin grubuna katılacak, o partinin çıkarlarını savunacak. Cumhurbaşkanı AKP başkanı olacak AKP'de yargıyı belirleyecek. 'Ben tarafsızım' diyecek kimi aldatıyorsun. Parti genel başkanı tarafsız olarak yemin edecek. Nereye gidiyorsunuz? Cumhurbaşkanı tek başına gerekçesi Meclis'i fesh etme yetkisine sahip olacak" ifadelerini kullandı.

ANAYASA TEKLİFİ GÖRÜŞMELERİNE GEÇİLDİ

18:35- Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, "Başkanlık Anayasası" teklifinin geneline dair partilerin konuşmalarıyla oturuma devam edileceğini açıkladı. Oturuma kısa süreliğine ara verildi.

17:51- Meclis Genel Kurulu'nda HDP ve CHP'li vekillerin usul tartışmalarına ilişkin itirazlarına rağmen Anayasa değişikliği üzerine görüşmeler başladı.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın'ın gündem dışı konuşmaların yapılmayacağı yönünde tutumu üzerine de tartışmalar yapıldı. HDP'li vekiller, tutsak milletvekillerinin genel kurulda olması gerektiği yönündeki itirazları da Meclis Başkanlığı tarafından reddedildi.

DEMİRTAŞ: 11 ÜYESİ TUTUKLU PARLAMENTODAKİ GÖRÜŞME TARTIŞMALIDIR

14:20- HDP Grup Başkanveli Ahmet Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nun eksik katılımla toplandığına dikkat çekti. Yıldırım, Tutsak HDP Eş Genel Başkanımız Demirtaş'ın gönderdiği şu mesajı okudu:

"Parlamento'nun 11 üyesi hukuk dışı yollarla siyaseten 'rehin' alınmışken, bizlerin Parlamento'da görüşlerimizi ifade etme ve Anayasa değişikliği oylamasında oy kullanma hakkımız fiilen gasp edilmişken yapılacak bu görüşme ve oylamalar daha başından itibaren tartışmalı, hukuka aykırı ve meşruiyeti tartışmalı olacaktır.

Siyasi görüşlerimizi içeren ve TBMM adresine gönderdiğimiz mektuplar önce Adalet Bakanlığına fakslanmakta ve bakanlığın gizli talimatı ile mektuplarımıza yasa dışı bir şekilde el konulmaktadır.

Tutuklanmış olmamız yasama ve denetleme yetkilerimizin hiçbir şekilde kısıtlanmasına yol açamaz. Yetki, hak ve sorumluluklarımız açısından Parlamento'daki diğer milletvekillerinden en küçük bir farkımız yoktur.
Bu çerçevede, Anayasa değişikliği görüşmelerinde benim ve tutuklu bulunan diğer 10 milletvekili arkadaşımın her oylamada gizli oy kullanma hakkı vardır. Başkanlığımızın bizlerin Anayasa değişikliğinin her oylamasında gizli oy kullanabilmesi için gerekli tedbirleri almasını ve bunu sağlayacak imkanları yaratmadan oylamaya geçilmemesini arz ve teklif ederiz. Aksi durum İç Tüzüğe ve Anayasa'ya açıkça aykırılık teşkil edecektir."

14:15- MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP'li vekiller olarak bu metne imza atmadık ancak bu değişikliğe ilişkin ilk teklifler sayın Genel Başkanımıza iletildikten sonra yapılan görüşmeler sonrası metin oluşturulmuştur. Ana muhalefet partisinin sorumluluğu yerine getirilmek yerine peşin peşin karşı çıkarak tutumunu baştan ilan etti" yorumunda bulundu.

14:12- CHP Grup Başkanveli Engin Altay da yaptığı konuşmada AKP'li Turan'a yanıt verdi, "O teklif 15 Temmuz'da imza attığın parlamentoyu ortadan kaldırıyor" dedi.

14:08- AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Şimdiye kadar birçok anayasa değişikliği görüşmesi yapıldı, yeni bir OHAL varmış gibi usül tartışması gibi söylemler doğru değil" iddiasında bulundu.

Turan, Meclis Başkanı'na gündemdışı görüş verilmemesi yönünde baskı yaptı.

14:00- Meclis Anayasa Komisyonu'ndan AKP ve MHP oylarıyla geçirilen "başkanlık Anayasası" teklifi Meclis Genel Kurulu'na geldi. CHP ve MHP'li vekiller gündemdışı söz talebinde bulundu.

13:45- Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği bileşenleri, Başkanlık Anayasası teklifine karşı yapmak istedikleri eylemin engellenmesi üzerine Yüksel Caddesi'nde bir araya geldi.

"OHAL yönetimini kalıcı hale getirecek teklife hayır de. Geri çek" yazılı pankart açılan eyleme HDP milletvekilleri de katıldı. Güçbirliği adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, taleplerini dile getirdi, teklifin derhal geri çekilmesini istedi.

HDP: AMAÇ OHAL İKTİDARINI KALICI HALE GETİRMEK

13:09- HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kerestecioğlu şunları söyledi: "Bugün bir teklif olarak önümüze getirilen, gerçek bir anayasa teklifi değil. Gerçek bir Anayasa teklifi, halkın sorunlarına çözüm olurdu. Halkın gündemi yaşama hakkını korumakken, halkın gündemi işini kaybetmemek, işyerini kapatmamakken, kadınların gündemi şiddetten korunabilmekken, tek bir adam için yapılan; bırakın Anayasayı, yönetmelik kadar kimsenin ilgisini çekmez. Bugün yapılan; aslında aylardır tek tip, otoriter, baskıcı Olağanüstü Hal iktidarlarını yasayla daha kalıcı hale getirmek!"


MECLİS ÖNÜ POLİS SALDIRISI

13:01- Polis, CHP milletvekillerinin de aralarında olduğu kitleyi Meclis önünden uzaklaştırmaya başladı.

12:55- Polis, "Başkanlık sistemine hayır" sloganıyla Meclis önünde yapılan protestoya saldırdı, arbede yaşandı.

Plastik mermi ve biber gazı ile gerçekleştirilen saldırıda milletvekillerinin üzerine polis köpekleri salındı.

Görüşme öncesinde CHP ve barolar, TBMM önünde protesto gösterisi düzenlendi. TBMM önüne çıkan tüm yollar polis tarafından kesilirken, TOMA ve Akrep tipi zırhlı polis araçlarıyla barikatlar kuruldu.