ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: Sakinelerin bize bıraktığı mücadeleyi sırtlayacağız

Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'i anan SKM, Kürt kadın siyasetçilerine sıkılan kurşunun, kadın özgürlük mücadelesine sıkıldığını vurguladı. SKM, katliamın hala aydınlatılmadığını hatırlatarak "Bu katliamın hesabını soracağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 12:49

İSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Fransa'nın başkenti Paris'te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katledilişinin 4. yılı dolayısıyla açıklama yaptı, katliamın aydınlatılmasını istedi.

9 Ocak 2013'te katledilen kadınların Kürt halkının ve kadınların özgürlüğüne kendini adadıklarını vurgulayan SKM, "Onların hedef seçilmesi tesadüf değildir. Her biri siyasette kadın inisiyatifi ve kadın iradesini sembolleştirmiş isimlerdir. Onların şahsında hedef Kürt özgürlük hareketi ve kadın özgürlük mücadelesidir. Tarihe mal olmuş Beselerin, Zarifelerin, Leyla Qasımların, Rosa ve Claraların ve nice bedel ödeyen kadınların yarattığı mirası devralan üç kızıl karanfil sadece Kürdistan halkına değil Ortadoğu ve tüm dünya halklarına mal oldu, evrensel bir boyut kazandı" dedi.

Cansız, Doğan ve Şaylemez'in Kürt kadınının mücadelesini tanıtma misyonunu üstlendiğini belirten SKM, şunları kaydetti: "Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinde doldurulamaz bir yere sahip olan ve arkasından binlerce kadını özgürlük mücadelesine katan Sakine, tüm kadınlar için bir direniş çizgisi olmuştur. Esasen sadece Kürt kadınlarına değil Türkiye'de barışı talep eden ve bu uğurda söyleyecek sözü olan tüm kadınlar bu ölümle hem Sakine'yi tanıdı hem de barışa neden daha fazla sarılmamız gerektiğini. Şimdi yüz binlerce Sakine kadınlar için savaşıyor ve direniyor.”

'ÜÇ KIZIL KARANFİLE SIKILMIŞ KURŞUN KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE SIKILDI'

"Fransa'nın başkenti Paris'in tam ortasında üç kızıl karanfilimize sıkılan kurşunlar kadın özgürlük mücadelesine sıkıldı” diyen SKM, 9 Ocak 2013'ü kara bir gün olarak hatırlayacaklarını belirtti.

Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Türkiye böyle katliamların yaşanmasına ve bu gibi olayların üzerinin örtülmesine, tetikçilerin korunmasına aşina bir ülkedir. Ama biz sosyalist kadınlar bu davanın takipçisiyiz. Katliamın tek sanığı tetikçi Ömer Güney öldürülürken, biz kadınlar katliamın aydınlatılması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bizleri ne kadar gözaltılar, baskı ve tutuklamalar, taciz ve tecavüzler, bombalamalar ve katliamlar ile yıldırmaya çalışsalar da düşmedik düşmeyeceğiz. Sesimizi kısmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Biz kazanacağız, kadınlar kazanacak. Sakinelerin bizlere bıraktığı mücadele bayrağını tüm kadınlar ile birlikte sırtlayacağız. Sokakta, evde işte her alan bizler için mücadele, direniş alanıdır. Bizler katledilen kadınlarımızdan bunu öğrendik, bunun sözünü veriyoruz. Bizler SKM olarak üç kadın devrimciyi asla unutturmayacağız. Bu katliamın hesabını soracağız. Sakine, Fidan ve Leyla'nın, Yeliz'in, Şirin'in, Sevda'nın, Arjin'in anısı kadın özgürlük mücadelemizin ışığı olacak."