ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM Kürdistan katledilen kadınları andı

SKM Kürdistan, Paris ve Silopi'de katledilen Kürt kadın devrimcileri andı. SKM olarak katliamların aydınlatılması için mücadele edeceklerini vurgulayan SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, "Saraların, Sevelerin, Berçemlerin bayrağını zafere taşıyacağız, mücadelelerinen öğrenerek yürüyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 13:43

DİYARBAKIR - Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Kürdistan, Paris'te katledilen Sakin Cansız Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile geçtiğimiz yıl özyönetim direnişleri sırasında Silopi'de katledilen Seve Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar'ı andı.

ESP İl Örgütü'nde yapılan anmaya SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ile çok sayıda kadın ve LGBTİ katıldı.

Saygı duruşunun ardından Diyarbakır SKM adına konuşma yapan Loren Elva, kadın devrimcilerin mücadele yaşamlarından kesitler aktardı. Elva, "Tarih boyunca egemenler kadından, kadının isminden korkmuşlardır. Bunun içindir ki erkeğin, polisin, askerin kadına karşı saldırısı her zaman böyle alçakça olmuştur. Sakinlerin infaz edilmesi ile Sevenlerin infazı arasında bir fark yoktur. Yine İstanbul'da infaz edilen Berçem ve Ekin yoldaşların arasında bir fark yoktur. Saldırılar hep aynıdır."

'SARALARIN, SEVELERİN, BERÇEMLERİN BAYRAĞINI ZAFERE TAŞIYACAĞIZ'

Katliamların erkek egemen devletin kadından, kadın devrimcilerden ne derece korktuğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Elva, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sara, Rojbin, Ronahi yoldaşlar Kürt özgürlük mücadelesi ve kadın özgürlük mücadelesine büyük katkılarda bulunmuşlardır. Emekleri, mücadeleci kişilikleri ile binlerce kadını arkalarında sürüklemişlerdir. Yaşadıkları sürede hayatlarını örnek alan kadınlar, yoldaşlarımızın katledilmesinin ardından da binlerce yüzünü devrime ve özgürlük mücadelesine dönmüşlerdir. İntikamlarını almak için binlerce kadın Sara, Rojbin, Ronahi isimlerini almışlardır. Bizler sosyalist yurtsever kadınlar olarak Saraların, Sevelerin, Berçemlerin, Arjinlerin mücadelelerini unutmayacağız, Onlardan devraldığımız bayrağı zafere kadar taşıyacağız."

ÇELEBİ: SAKİNELERİN DEVRETTİĞİ MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Sakine Cansız'ın hayatını hatırlatarak, şunları söyledi: "Sakine Dersim'de lise yıllarında devrimci hareket ile tanışarak bir sorgulama sürecine girer. Ardından Kürt özgürlük hareketinin kuruluşunda ve hareketin gelişmesinde, yayılmasında büyük emekler harcar. Ailesi ile yaşadığı kopuşun ardından özgürleşmek adına mücadeleye aktif atılır. Hem kendi gerici yanları ile mücadele eder, ailesi ile mücadele eder, hareket içindeki erkek aklı ile mücadele eder ve kadın özgürlük mücadelesini başlatma ve geliştirmede önemli roller oynar."

Çelebi, 20 yıl tutuklu kalan Cansız'ın, büyük bir direniş ortaya koyduğunu, hapishaneden çıktıktan sonra da yönüne özgür alanlara çevirdiğini söyledi. Avrupa'ya kadar pek çok alanda çalışma yürüten Cansız'ın kadın özgürlük mücadelesine büyük katkı sunduğunu vurgulayan Çelebi, şunları söyledi: "Sakinelerin bizlere devrettiği mücadeleyi bir ömür sürdüreceğiz. Şahadetleri karşısında duyguduğumuz öfkeyi örgütleyip mücadelemize bıraktıkları yerden devam ediyoruz."

'YAŞAMLARINDAN ÖĞRENİP, MÜCADELELERİNİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Cansız, Doğan ve Şaylemez'i katleden Ömer Güney'in, davaya sayılı günler kala hapishanede öldüğünü hatırlatan Çelebi, "Ömer Güney'in öldürülmesi ile davayı kapatmaya çalışsalarda bizler sosyalist kadınlar olarak davanın takipçisi olacağız. Ellerimiz katillerin yakasında olacak. Sakinelerin, Sevenlerin, Yelizlerin, Şirinlerin, Arjinlerin yaşamından öğreneceğiz, mücadelelerini sürdüreceğiz" diye vurguladı.

ESP MYK üyesi İlke Başak Baydar da bir konuşma yaparak, katledilen kadınları andı, mücadelelerini yaşatacaklarını söyledi.

Anma, kadın devrimciler için söylenen türkülerle sona erdi.