ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

MLKP Rojava/KKÖ: Saraların düşleri Rojava devrimimizde yaşıyor

MLKP Rojava/KKÖ, Paris'te 4 yıl önce katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı andı, "Saraların direniş çizgisini kadın düşmanı faşist AKP'ye ve onun Rojava'daki izdüşümü olan DAİŞ barbarlığına karşı her cephede yükseltiyoruz. Onların kadının özgürlüğe tutkusu Rojava'da her geçen gün yeni kazanımlarla büyüyor" diye belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 19:08

HABER MERKEZİ- MLKP Rojava / Komünist Kadın Örgütü (MLKP Rojava/KKÖ), Paris'te siyasi bir suikastle katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ı andı.

"Saraların düşleri Rojava devrimimizde yaşıyor" başlıklı bir açıklama yayınlayan MLKP Rojava/KKÖ şunları kaydetti: "Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan… Ya da bilinen adlarıyla, Sara, Rojbin, Ronahi… Üç yoldaş, özgürlüğe aşık, üç devrimci kadın dört yıl önce Paris'te emperyalistlerle işbirliği yapan faşist Türk devletinin bir komplosu ile katledildiler. Üç devrimci kadın yoldaşımızın alçakça, korkakça kirli planlarla katledilmesiyle Kürdistan özgürlük hareketine ve Kürt kadınına mesaj verilmek istendi. Özgürlük için savaşan tüm kadınlar sindirilmek, Kürt halkımızın direnişi, mücadeleci ruhu, özgürlük tutkusu yok edilmek istendi. Yanıldılar. Başta Kürdistanın özgür kadınları olmak üzere, tüm devrimci kadınlar, sokakları doldurmaya, erkek egemen faşist devletlere karşı mücadeleyi büyütmeye devam ediyorlar."

Fransız devletinin, Türk devletinin maşası durumundaki Ömer Güney isimli katilin etkisizleştirilmesini sağlayarak katliamın üzerini örtmeye yardımcı olduğu dile getirilen açıklamada, "Katilin konuşmaması için öldürüldüğü, herkesin bildiği bir gerçek. Bu son gelişme bile, Sara'ların cinayetindeki işbirliğini ve emperyalist komplo boyutunu yeterince ortaya koymaktadır" ifadeleri yer aldı.

Paris ile Türkiye-Kürdistan kentlerinde özgürlük mücadelesi yürüten devrimcilere yönelik katliamların benzer olduğunu dile getiren MLKP Rojava/KKÖ "Paris'te üç yoldaşımızın katliamının ortakları, Kuzey Kürdistan'daki özgürlük mücadelesine ve emekçilere vahşice saldıran, kadınların bedenlerine işkence yapan, Silopi'de üç kadın yoldaşımızın Seve, Pakize, Fatma'yı, İstanbul'da MLKP/FESK savaşçıları Yeliz ve Şirin yoldaşlarımızı alçakça katleden aynı cinsiyetçi, sömürgeci katiller sürüsüyle kirli ittifak halindedir" diye belirtti.

Özgürlük savaşı karşısında kurulan kirli ittifaklar ve sömürgeci politikaların başarılı olamayacağını dile getiren MLKP Rojava/KKÖ "Ne infazlarla, ne katliamlarla, ne soykırımlarla, ne de işkencelerle, halkımızın onurlu barış ve özgürlük mücadelesi, Kürt kadının eşitlik ve özgürlük arayışı, yok edilemedi, edilemez" ifadelerini kullandı.

MLKP Rojava/KKÖ açıklamasının devamında şunlar belirtildi:

"Üç yoldaşımızın ardılları olarak Kuzey Kürdistan'da Seve, Pakize, Asiye, Berivan, Rojava'da Slav, Arin, Sarya, Eylem, Sevda olup Sakinelerin cüretle, cesaretle ille de özgürlük tutkusuyla kuşandıkları bayrağı erkek egemen sömürgeci sisteme karşı daha yukarı, en yukarı kaldırmak için ant içtiler, ant içtik. Saraların umuttan, özgürlükten yana olan düşleri, Bakur Kürdistan'da, Rojhilat'ta, Başur'da ve Rojava kadın devrimimizde gerçek oluyor. Saraların direniş çizgisini kadın düşmanı faşist AKP'ye ve onun Rojava'daki izdüşümü olan DAİŞ barbarlığına karşı her cephede yükseltiyoruz. Onların kadının özgürlüğe tutkusu Rojava'da her geçen gün yeni kazanımlarla büyüyor. Sara, Rojbin, Ronahi kavgamızda yaşıyor."