ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: Katliamcı zihniyeti lanetliyoruz

Paris ve Şırnak'ta katledilen kadın devrimcileri anan HDP Kadın Meclisi, katliamların karanlıkta kalmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 17:42

ANKARA- HDP Kadın Meclisi, Paris'te katledilen Sakin Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan iye Silopi'de devlet güçleri tarafından katledilen Sêvê Demir, Pakîze Nayır ve Fatma Uyar için açıklama yaptı.

Paris katliamının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen aydınlatılmadığını, sorumluların yargılanmadığını hatırlatan HDP Kadın Meclisi, katliamın tek tutuklu sanığı Ömer Güney'in de hapishanede şüpheli bir şekilde öldüğünü söyledi.

Paris katliamından üç yıl sonra, aynı tarihlerde de Kürdistan'daki özyönetim direnişleri sırasında Sêvê Demir, Pakîze Nayır ve Fatma Uyar'ın katledildiği anımsatılan açıklamada, "Biz kadınlar olarak bu katliamların sorumlularının hesap vermesi için adalet talep etmeye devam edeceğiz, onların bıraktığı kadın özgürlük mirasına sahip çıkarak barış borcumuzu 'savaşa karşı barış ve direniş' diyerek gerçekleştireceğiz" denildi.

Katliamcı zihniyetin Kobanê, Şengal'de de kadınları hedef aldığını belirten HDP Kadın Meclisi, şunları kaydetti: "Ancak IŞİD zihniyetine karşı kadınlar birer Kader Ortakaya, Eylem Ataş, Sevda Çağdaş ve Arin Mirxan olup direnişi kuşanmışlardır. Bugün de biz kadınlar 6 siyasetçi Kürt kadınını katleden egemen devletlerin IŞİD benzeri katliamcı zihniyetine karşı birer Sakine ve Seve olup direnişi kuşanacağız ve hiç şüphesiz direnişimizle barışı ilmek ilmek öreceğiz."

Tetikçi Ömer Güney'in ölümü ile davanın düşürülmek istendiğine dikkat çeken HDP Kadın Meclisi, Fransa hükümetine, "Buna izin vermeyin, suça ortak olmayın. Biliniz ki Charlie Hebdo, Nice Katliamı, Paris saldırıları ve bir rahibin öldürüldüğü kilise saldırısı gibi katliamları yapan zihniyet ile bu üç kadın siyasetçiyi katleden zihniyet arasında hiçbir fark yoktur" dedi.