ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yunan devrimci tutsak açlık grevinde

Yunanistan'da Devrimci Mücadele örgütü lider kadrolarından olduğu iddia edilen Pola Roupa tutuklandı. Roupa, tutuklandıktan sonra 6 yaşındaki kızının yakınlarına verilmemesini protesto için açlık grevine başladı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 08:10

ATİNA- Yunanistan'da Devrimci Mücadele örgütünün liderler kadrolarından Pola Roupa Atina'da tutuklandı.

Uzun yıllardır hakkında arama kararı olan Roupa, tutuklandıktan sonra 6 yaşındaki kızının ailesine verilmeyerek, polis tarafından alıkonulmasını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Avukatları aracılığı ile bilgi veren Roupa, şunları kaydetti: "Sistemin iflah olmaz bir düşman olduğunu ve ölünceye kadar öyle olacağını ilan etmiştir. Şimdi çocuğu bu savaşın ortasına koydular ve bana karşı intikam almak için onu cezalandırdılar. Çocuğumu kaçırdılar ve sabahın erken saatinde tutuklanmamızdan bu yana nerede olduğunu bilmiyorum. Savaştayız, bu doğru. Ancak çocuğumla savaşmak, benim ya da yakın akrabalarımızın onu görmesine izin vermemek ya da onu bir kuruma göndermekle tehdit etmek, bu savaşta yapılabilecek en aşağılık davranıştır. Ve şunu belirtmek isterim ki çocuğun anneme ve kız kardeşime verilmesini talep etmek için açlık ve susuzluk grevine başladım. Ben ölünceye kadar düşman olmaya devam edeceğim. Ve asla ödün vermeyeceğim. Yaşasın Devrim!"

Devrimci Mücadele örgütünün yöneticisi olduğu iddia edilen Roupa'nın, 2007 yılında ABD Büyükelçiliğine ve 2013 yılında Almanya Büyükelçiliğine bombalı saldırı düzenlediği, 2016 yılın Şubat ayında ise Pire'ye yakın hapishanede, helikopterlerle devrimci tutsakları kaçırmaya çalıştığı ayrıca çok sayıda banka soygununda yer aldığı iddia ediliyor.