ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Santiago: Kolombiya'da sınıf mücadelesi barış koşullarında sürecek

Kolombiya'da hükümet ile FARC arasındaki müzakere görüşmelerine katılan Avukat Enrique Santiago, ülkede barışın inşa edilmesinde savaş mağdurlarının, kadınların, gençlerin ve çevrecilerin rolünün önemli olduğunu hatırlattı. "Sınıf mücadelesi barış koşulları altında devam edecek" diyen Santiago, paramiliter çetelere karşı bağımsız bir kurumun oluşturulacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 15:30

HABER MERKEZİ- Kolombiya'da hükümet ile FARC arasındaki müzakere görüşmelerine katılan Avukat Enrique Santiago, Almanya'da yayın yapan Junge Welt gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

İspanya Komünist Partisi (PCE) üyesi Avukat Enrique Santiago, Kolombiya hükümeti ile FARC arasında sürdürülen görüşmeleri yorumladı.

1991'den bu yana Kolombiya'da insan hakları mücadelesinde aktif yer alan Santiago, Kolombiya'da barış sürecinde savaş mağdurlarının, kadınların, gençlerin ve çevrecilerin önemli rol oynadıklarını hatırlattı.

Santiago, ülke tarihinde yaşanan ağır insan hakları suçlarından dolayı savaş mağdurlarının FARC'ın ısrarı üzerine barış görüşmelerinde etkin rol oynadığını ifade etti. Ayrıca kadın özgürlük mücadelesi ve kadının toplumdaki rolü de temel konulardan biri olduğuna dikkat çeken Santiago, "FARC'ın önerisiyle hükümet bu konulardaki tüm önerileri kabul etti" diye konuştu.

‘BARIŞIN İNŞASINDA KADINLAR TEMEL GÜÇ’

Avukat Santiago, "FARC ile devlet arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle yaklaşık 6 milyon insan memleketi terk etmek zorunda kaldı. Bunlardan en az 4,5 milyonu kadın" diye konuştu. Santiago, pratikte hükümet yanlısı kesimlerin kadınların rolü üzerine aynı fikirde olmadıklarını ve bunun aralarındaki temel tartışma konularından biri olduğunu belirtti.

FARC’ın bir kır gerilla hareketi olması nedeniyle doğanın korunması ve çevre sorunlarına ilişkin duyarlılığının yüksek olduğunu hatırlatan Santiago, "FARC'ın hakimiyet alanlarında her zarar gören ağacın yerine yeni bir ağaç dikiliyor. Doğanın korunması için yürütülen çalışmalar değerlidir" dedi.

"FARC hedeflerini barışçıl bir ortamda ve kapitalizmin sınırları içerisinde yapabilir mi?" sorusuna yanıt veren Santiago şunları söyledi: "Barış koşullarında siyasi mücadele etkili olabilir ancak siyasi parti olarak özgür hareket etme garanti altına alınmalıdır. Sınıf mücadelesi barış koşullarında devam edecek. FARC yıllardır sürdürdüğü gerilla mücadelesinde bir yenilgiye uğramadığını gösterdi ama aynı zamanda iktidarı ele geçirecek bir güce ve desteğe de sahip olamadığını anladı."

PARAMİLİTER GÜÇLERE KARŞI ORTAK HAREKET

1980'li yıllardaki barış görüşmelerinde FARC'ın Union Patriotica'nın uğradığı gibi siyasi bir soykırıma uğrama ihtimalini yorumlayan Santiago, "Bu dönem toprak reformunun uygulanması ve paramiliter güçlere karşı mücadelenin temel görevler olarak barış anlaşmasında ve anayasada garanti altına alındı" şeklinde konuştu.

80'li yıllarda seçilen belediye başkanları ve milletvekillerinin çoğunun devlet destekli paramiliter güçler tarafından katledildiğini hatırlatan Santiago, "Paramiliter güçlere karşı mücadele için devlet başkanının liderliğinde tüm bakanların, kitle örgütü temsilcilerinin ve uzmanların katılımıyla bir kurum oluşturulacak" dedi.

Santiago, oluşturulacak kurumla aynı zamanda paramiliter güçleri finanse edenlerin de açığa çıkarılması beklendiğini ifade eden Santiago, emniyet içinde bu konu ile ilgilenen ayrı bir ekibin de kurulacağını ekledi.

* 1964 İspanya doğumlu avukat, İspanya Komünist Partisi (PCE) Parti Meclis üyesi Enrique Santiago, Kolombiya'da hükümet ile FARC arasında yürütülen barış görüşmelerinde avukat olarak sürece katıldı. Santiago, 1991'dan bu yana insan hakları mücadelesinde aktif rol oynuyor.