ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Esad'tan Astana açıklaması: Hazırız, müzakerede sınır yok

Suriye iç savaşında söz sahibi olmaya çalışan ülkelerin girişimiyle yapılacak Astana görüşmelerine ilişkin konuşan Beşar Esad, her konuyu müzakere etmeye hazır olduklarını söyledi. Toplantıya Suriye halklarının tümünü temsil edecek heyetlerin katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 11:48

HABER MERKEZİ- Suriye rejim lideri Beşar Esad, Kazakistan'ın Astana kentinde yapılması planlanan Suriye görüşmelerinde her konuyu müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi.

Esad, Suriye, Rusya, İran ve Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülkenin katılımıyla 23 Ocak'ta yapılması planlanan toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

Suriye Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yer alana açıklamaya göre, Fransız basınına konuşan Esad, Astana görüşmelerine ilişkin tutumları hakkında bilgi verdi. Esad, "Her şeyi müzakere etmeye hazırız. Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması ya da Suriye'nin geleceğini konuştuğumuzda her şey, tüm ihtimaller açık. Müzakerelerde sınır yok" ifadelerini kullandı.

Toplantıya kimlerin katılacağına ilişkin soruya yanıt veren Esad şöyle konuştu: "Diğer tarafta kim olacak? Bunu henüz bilmiyoruz. Gerçek Suriye muhalefeti mi olacak -gerçek derken Suriye'de kökleri olanlardan bahsediyorum- Suudi, İngiliz ya da Fransızlardan bahsetmiyorum. Suriye ile ilgili konuları Suriye muhalefeti konuşmalı. Yani konferansın yaşayabilirliği ya da başarısı diyelim buna bağlı."

Astana'da tartışma başlıklarından birinin anayasa olması gerektiğini söyleyen Esad, "Benim pozisyonum anayasaya bağlı. Bu aşamada benim devlet başkanlığımı tartışmak istiyorlarsa, anayasayı da tartışmalılar. Bu anayasa hükümetin, devlet başkanının ya da muhaliflerin değil Suriye halkının olmalı. Ve her anayasa için referanduma ihtiyaç vardır" şeklinde konuştu.

Suriye iç savaşının sonlandırılması başlığıyla Astana öncesinde yapılan çok sayıda toplantıda sonuç çıkmamıştı. Cenevre'ade yapılan görüşmeler tartışma konusu olurken, Suriye'de federal çözümü öneren Rojava ve Kuzey Suriye temsilcilerinin toplantılara katılması uluslararası pazarlıklarla engellenmişti.

Astana görüşmelerine, bölgedeki silahlı gruplarla ilişkili olan ülkelerin dışında Suriye halklarının tümünü temsil edecek heyetlerin katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.