ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cenevre'de Kıbrıs görüşmeleri başlıyor

Kıbrıs sorununun çözümü için liderler Cenevre kentinde bir araya geliyor. Üç günlük görüşmelerin ardından, 12 Ocak'ta garantör ülkeler de müzakerelere katılacak.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2017 Pazartesi, 12:41

CENEVRE- Kırk yılı aşkın bir süredir çözüm arayışlarının sürdüğü Kıbrıs sorunun çözümü için liderler Cenevre'de bir araya geliyor.

İlk üç gün Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis bir araya gelecek. BM özel temsilcisi Norveçli diplomat Espen Barth ise liderlere eşlik edecek. İkili görüşmelerin ardından 12 Ocak'ta garantör ülkeler Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ın da katılımıyla genişletilmiş görüşmelere geçilecek. Bu görüşmelere AB yetkililerinin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerden temsilcilerin de katılması bekleniyor.

Cenevre'ye gidişi öncesinde Ercan Havalimanı'nda açıklama yapan Akıncı, Cenevre'de çözümün önü açılamazsa Kuzey Kıbrıs'ın demokratik, laik, özgür bir şekilde yoluna devam etme seçeneği bulunduğunu, ancak önceliklerinin adada federal bir yapı kurulması olduğunu belirtti.