ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM, Paris'te katledilen 3 kadın devrimciyi andı

İstanbul SKM, Paris’te katledilen devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i katledilişlerinin 4. yılında andı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 18:38

İSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), 9 Ocak 2013’te Fransa'nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Saylemez’i andı.

Saygı duruşunun ardından Cansız, Söylemez ve Doğan’ın mücadele yaşamlarından kesitler paylaşıldı.

Özgür Genç Kadın (ÖGK) Merkezi Koordinasyon üyesi Özge Doğan, katledilen 3 kadın devrimcinin sisteme karşı mücadele yürütürken aynı zamanda erkek egemenliğine karşı da mücadele yürüttüğünü belirtti.

Kadınların iradesi üzerinden bir mücadelenin yükseldiğine dikkat çeken Doğan, "Onlara yapılan bu suikast yalnızca Kürt özgürlük mücadelesine değil, kadın özgürlük mücadelesine ve kadın iradesine yöneltilen bir saldırıydı" dedi. Yarın, devrimci kadınların katledilişinin 4. yıldönümü olduğunu hatırlatan Doğan, "Onlar güzelliği nakşederek ölümsüzleşenlerimiz" diye konuştu.

Doğan, "Cüreti kuşanıp mevzilerin en önüne yürüyenlerden bahsediyoruz. Yaşamak direnmektir, yaşamayı en çok biz hak ediyoruz ama bu mücadelede de ölmekten hiçbir zaman sakınmayacağız" dedi.

SKM üyesi Nur Yüce ise, "Kadınların yan yana gelmesi, sokaklarda olması devleti hep korkuttu ama biz sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Bu kadınlar mücadelenin en önünde olan kadınlardı" dedi.

Konuşmaların ardından kadın devrimcilerin anısına "Yaşamak direnmektir" şiiri okundu.