ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da kadınlar tecavüze karşı sokağa çıktı

Ankara Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde bir halk otobüsünde şoförün tecavüz etmesini Yüksel Caddesi'nde protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 16:17

ANKARA- Ankara Kadın Platformu, geçtiğimiz günlerde bir halk otobüsünde şoförün tecavüz etmesini Yüksel Caddesi'nde protesto etti.

"Tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı otobüste, sokakta, her yerdeyiz" yazılı pankart açan kadınlar adına basın açıklamasını Sevinç Koçak okudu. Koçak, "Yaşadığımız ülke, şort giydiğimiz için otobüste şiddete uğradığımız, parkta spor yaptığımız için saldırıya uğradığımız, barış dediğimiz için eşitlik, özgürlük dediğimiz için, yaşam biçimimize karışamazsın laiklik gerek dediğimiz için şiddete uğradığımız, gözaltına altına alındığımız, tutuklandığımız bir ülke" şeklinde konuştu.

Böyle bir ülke istemediklerini söyleyen Koçak, 4 Ocak tarihinde Etimesgut hattı Özel Toplu Taşıma Aracı'na binen bir kadının otobüs şoförü tarafından tecavüze uğradığını hatırlattı.

Her türlü şiddet ve saldırıya karşı direneceklerini belirten Koçak, "Kadınları yok sayan, şiddeti, tacizi meşrulaştırmaya çalışan, tecavüzü reva gören, sesimizi tehditlerle baskıyla yasakla kısmaya çalışan saldırgan erkekliğe, kadın düşmanlarına karşı mücadeleyi büyüteceğiz. Kadın arkadaşımızla dayanışmayı güçlendireceğiz. Kadın değerleri ile donatılmış güvenli, eşit, özgür yaşamları, bitmek bilmeyen umudumuz, isyanımız ve direnişimizle biz kadınlar inşa edeceğiz" dedi.