ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SYPG Kobanê'nin köylerinde halk toplantıları düzenledi

SYPG Kobanê, "Komünlerde örgütlen federasyona sahip çık" kampanyası kapsamında Hêlince köyünde halk toplantıları düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 10:41

KOBANÊ- SYPG Kobanê "Komünlerde örgütlen federasyona sahip çık" kampanyası kapsamında halk buluşmalarını sürdürüyor. Hêlince köyünde üç ayrı komünde halk toplantısı düzenlendi.

Saygı duruşunun ardından, kampanyayı anlatan sinevizyonun gösterimi yapıldı.

Kobanê doğu hattı yöneticilerinden Feyad Şahin, komünlerin önemi ve işleyişine ilişkin bilgilendirme yaptı. Komünlerin, federasyonun temelini oluşturduğunu belirten Şahin, federasyonun temelden güçlendirilmesi için herkesin komünlerde örgütlenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

SYPG Kobanê Temsilcisi Beritan Asya, konuşmasına Paris'te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez'i anarak başladı, "Rojava devriminde onların hayallerini de gerçek kılacağız" dedi.

Komünler ve federal sistemin önemine dikkat çeken Asya, Suriye halklarının eşit, barışçıl bir şekilde bir arada yaşayabilmelerinin federal demokratik sistemle mümkün olduğunu söyledi.

Kadınların, federasyona daha fazla sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Asya, federasyonun halkların kültürünün ve tarihinin güvencesi olduğunu kaydetti. Komünler ve meclislerin toplumsal sistemin hücreleri olduğunu ifade eden Asya, tüm saldırılara karşı komün örgütlenmelerinin güçlendirilmesiyle, federal sistemin güçleneceğini, sorunların çözülebileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından toplantı soru cevap bölümüyle devam etti.