ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SYPG kampanyası Hasekê sokaklarında

SYPG'nin başlattığı "Komünlerde örgütlen, federasyona sahip çık" kampanya çalışmaları Hasekê'nin Salihli ve Newroz mahallelerinde sürdürüldü.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 14:50

HASEKÊ- Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu'nun (SYPG) başlattığı "Komünlerde örgütlen, federasyona sahip çık" kampanya çalışmaları Hasekê'de sürdürülüyor.

Komünlerin yeniden inşası komitesi Hasekê'nin Newroz mahallesinde kampanyanın startı Şehit Mifti Mahalle Meclisi eşbaşkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Toplantının gerçekleştirildiği alana SYPG'nin hazırladığı "Komünlerde örgütlen, federasyona sahip çık" afişleri asıldı, bildiriler dağıtıldı.

Rojava devriminde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan toplantıda yapılan açılış konuşmasında, "Komünlerde ne kadar çok ve daha fazla kişi çalışırsak, örgütlenirsek federasyon ve devrim mücadelemiz daha fazla gelişir" diye kaydetti.

Toplantıda konuşan SYPG Temsilcisi Şoreş Amed, "Bizim örgütlü gücümüz bütün Suriye'deki dengelerin değişmesine neden oluyor" diye belirtti.

Değişen siyasi dengelerde halkın büyük bir rol oynadığını belirten Amed, "Emperyalizm, kapitalizm dinleri, mezhepleri, ulusları birbirine düşmanlaştırdı. Biz biliyoruz ki komşularımızın özgür bir yaşamı yoksa bizimde bir özgür yaşamımızın olmasından kimse söz edemez" dedi.

Rojava devriminin gerçekleşmesinde halkların çok bedel ödediğini, acı yaşadıklarını kaydeden Amed, "Bu devrim tüm halkların devrimi bu devrimi tüm halklara maletmeliyiz" diye konuştu. Amed, Rojava devriminin savunmasına, inşasına katılan enternasyonalist devrimciler, komünistler ve devrimcilerin varlığını hatırlatarak federasyonun ölümsüzleşen devrimcilerin bir emaneti olduğunu bunun için sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Amed, "Ivana Hoffman kendisi Afrikalı, Alman komünist olarak Rojava devrimimizde MLKP saflarında yerini aldı. Süryani halklarının yoğun yaşadığı bölgede DAİŞ çetelerine karşı savaşırken şehit düştü" diye hatırlattı.

Dinlerin, dillerin, mezheplerin özgürce kendilerini ifade edecekleri federasyona halkların sahip çıkması gerektiğini kaydeden Amed, "Biz federasyon sistemi ile birlikte halkların komünlerde öz örgütlülükleri ile mücadeleyi büyüttükleri yeni bir süreci birlikte örgütlemeye çalışıyoruz" diye konuştu.

FEDERASYON SİSTEMİ HALKLARIN GÜVENCESİ

Federasyon ve komünlerin örgütlenmesine karşı mücadele veren kimi çevrelerin halkın örgütlülüğüne karşı anti propangandalar yaparak süreci baltalamak istediklerinin altını çizen Amed, "Biz federasyon sistemini savunarak tüm halkların haklarını güvence altına alınmasının mücadelesini veriyoruz" dedi. Amed, "Bu devrim sadece Kürtler ve diller için gerçekleştirilen bir devrim değil, bu devrim halkların temel özgürlüklerini savunan ve geliştiren bir devrimdir" dedi.

Kimi politik çevrelerin devrim karşıtı tutumları olduğunu belirten Amed, "Rojava devrimimiz tüm baskı ve ambargolara karşı açtığı ve mücadeleyi büyüttüğü hattan federasyonlaşma ve örgütlülüklerini artırma kararlılığıyla yürüyor" diye kaydetti.

Komünlerde yaşanan bazı sıkıntılara da dikkat çeken Amed, "Komün sistemlerimizde eşbaşkanlıklar var. Erkeklerin bir kısmı bu uygulamayı kabul etmeyerek kendilerine göre başkanlık kuruyorlar" dedi. Erkek eşbaşkanlara seslenen Amed, "Kadınlar, kendi özgürlüklerini kazanırken ve bunun için mücadele ettiğinde size sorarak bunu yapmadılar. Kendi mücadele kazanımları ve güçleriyle birçok yerde söz sahibi oldular" diye belirtti.

'KOMÜNLERİ ÇÖZÜM YERLERİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'

"Komünlerde örgütlen, federasyona sahip çık" kampanyasını Hasekê'nin tüm sokaklarına taşıyacaklarını kaydeden Amed, "Bu kampanyanın komünleri yeniden örgütleyip halklarımızın öz örgütlülüğü mücadelesiyle savunmalarını geliştirdikleri, sorunlara çözümler buldukları yerlere dönüştürmeliyiz" diye konuştu.

Ardından "Komünlerde örgütlen, federasyona sahip çık" kampanyası kapsamında Salihli mahallesi Şehit Arjin mahalle meclisinde komün eşbaşkanlarının katılımı ile komünlerin yeniden örgütlenmesi toplantısı gerçekleştirildi.

Haseki'de çalışmalarını sürdüren SYPG'liler açılan taziye çadırlarına ziyaretler gerçekleştirdiler.