ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Paris'te binler üç Kürt kadın için adalet istedi

Fransa'nın başkenti Paris'te PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Üyesi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez’in katledilmelerinin yıl dönümünde miting düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 09:51

PARİS- Fransa'nın başkenti Paris'te PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Üyesi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez’in katledilmelerinin yıl dönümünde miting düzenledi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) tarafından düzenlenen mitinge Avrupa'nın birçok kentinden binlerce kişi katıldı. Paris Gare de Nord'ta bir araya gelen kitle buradan Republique Meydanı'na yürüdü.

Mitinge Paris Belediyesi Başkan Yardımcısı Helene Bidard, Fransa Komünist Partisi, Sosyalist Parti temsilcileri, AP milletvekilleri, Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal'ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi katıldı. Mitingde üç Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları taşındı.

MLKP, Partizan, SKB, TKİP, CORAGE, HDK-A, SKB, İCOR, HBDH'nin kendi bayrak, pankart ve flamaları ile katıldığı mitingde "Katilimiz öldü ama düşüncelerimiz yaşıyor ve özgür", "Fransa ne yapıyor?", "Sessizliğiniz suç ortaklığınızdan mı?", "Katledilen militanlar için adalet" ve "Unutmuyoruz, affetmiyoruz" yazılı dövizler taşındı.

TJK-E: KATLİAMI ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Mitingin açılış konuşmasını yapan TJK-E Sözcüsü Dilşah Osman, tarihte sömürgeciler tarafından Kürt halkına katliamlar uygulandığına dikkati çekti. Osman, "Tarih boyunca halkımıza yönelik birçok katliam gerçekleşmiştir. Buradaki amaç halkıma soykırımı yapmak ve onları yok etmektir. Bu katliamlarda en çok zarar gören ve acı çeken kadınlar olmuştur. Kadınlar hedef olarak gösterilmiştir" dedi.

CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl ise 4 yıldır davada gelişme olmadığını hatırlatarak, gelinen aşamada davanın üstünün örtülmeye çalışıldığını söyledi.

AİLELER: YÜREĞİMİZ YANIYOR

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in aileleri de mitinge katıldı. Sakine Cansız'ın ağabeyi Metin Cansız, 4 yıl önce yüreklerinin yandığını dile getirerek, "Bugün ikinci kez yüreğimiz yanıyor. Biz Fransa yargısından davanın aydınlatılmasını beklerken, katil zanlısının ölüm haberini duyduk. Bu bizim yüreğimizi ikinci kez yaktı. Bize göre bu davanın sorumlusu Fransa'dır. Sizinle birlikte bu davanın peşini bırakmayacağız" diye konuştu.

Fidan Doğan'ın babası Hasan Doğan'da bunun siyasi bir cinayet olduğunu söyledi. Leyla Şaylemez'in babası Cumali Şaylemez ise Fransa'nın davanın üstünü örtmeye çalıştığını belirterek, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

SKB: SAKİNE, FİDAN VE LEYLA HAFIZAMIZDAN SİLİNMEYECEK

Mitingde konuşan SKB temsilcisi Solmaz Özdemir, SKB olarak aileler gibi çok öfkeli olduklarını belirterek, "Fransa ve Türk devletlerinin bir komplo kurarak Kürt halkının özgürlük mücadelesine engel olmaya çalışıyor. Bugün Kürt kadını direniş ve mücadelesi ile dünyaya örnek oluyor. Kürt kadınların özgürlük mücadelesini selamlıyoruz. Sakine, Fidan ve Leyla'nın mücadelesi hiç bir zaman hafızalarımızdan silinmeyecek, Adalet ortaya çıkana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

BİDARD: SİZİNLE BİRLİKTEYİM

Paris Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Helene Bidard ise Kürt kadınlarıyla dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı. Bidard, "Sizin mücadelenizi destekliyorum. Dayanışma içerisinde olduğumu belirtmek isterim. Adalet yerine gelene kadar ve tekrar mahkeme açılana dek sizinle dayanışma içerisinde olduğumu belirtiyorum" şeklinde konuştu.

KARTAL: HAKİKATİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ

Mitingde konuşan Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kaltal'da üç Kürt kadın siyasetçiyi andı. Kartal, "Bu katliamın Türk MİT'inin eliyle planladığına dair birçok belge ve kanıt var. Bu açık ve net olmasına rağmen mahkeme uzatılarak, zamana bırakıldı. Bu katliam Fransa'da yapıldı. Fransa hükümeti Kürt halkının ve kadınlarının sesine kulak vermedi. Biz burada açık ve net biçimde Fransa hükümetine şunu söylüyoruz: Bu hakikat ve gerçeklik ortaya çıkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtti.

FRANSA'NIN KÜRTLERE ADALET BORCU VAR

Fransa Sol Partisi'nden Eric Coqurelle, Fransa'nın Kürtlere adalet borcu olduğunu söyledi. Fransa hükümetine seslenen Coqurelle, "Bu katliama sessiz kalarak, Türk devletinin Kürtlere yönelik katliamlarını onaylıyorsunuz. Charlie Hebdo katliamını yapanlarla bu katliamı yapanlar aynı zihniyete sahipler. Bu katliama uğrayanlar aynı dünya görüşünü paylaşıyorlardı. Fransa bu katillere karşı mücadele verenlerin adalet istemini yerine getirmelidir" diye konuştu.

Yaşanan katliamdan dolayı üzgün ve öfkeli olduğunu ifade eden Fransız Komünist Partisi Senatörü Laurence Cohen, "Öfkem Türk devletine, Erdoğan ve Fransa devletinedir. Ömer Güney tetikçidir. Asıl katiller dışarıda. Güney'in ölümüyle davanın üstünü kapatmaya çalışıyorlar" dedi.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise davayı hatırlatarak, "Fransa ve Türk devleti iyi bilmelidir ki, bu davanın üstü asla ve asla kapatılamayacaktır" diye belirtti.

Miting, konuşmaların ardından sonra Kürt sanatçıların müzik dinletisi ve tiyatro oyunlarının sergilemesinin ardından sona erdi.