ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Köln'de Ortadoğu'daki gelişmeler tartışıldı

AGİF, Araştırmacı-yazar Dr. İbrahim Okçuoğlu ve İran Komünist Partisi Temsilcisi Vria Ahmedi'nin katılımıyla, Ortadoğu'daki siyasi gelişmelere ilişkin panel düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2017 Pazar, 22:39

KÖLN- Almanya'nın Köln kentinde AGİF, Araştırmacı-Yazar Dr. İbrahim Okçuoğlu ve İran Komünist Partisi Temsilcisi Vria Ahmedi'nin katılımıyla Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin panel düzenledi.

Saygı duruşunun ardından konuşan Vria Ahmedi, İran Komünist Partisi'nin (Komala) tarihine ilişkin bilgi verdi. Komala'nın 79'dan sonra kurulduğunu belirten Ahmedi, 38 yıldır İran'da İslami rejim hakim olduğunu belirtti. Bugün Türkiye'de yaşanan gelişmelerin, 38 yıl önce İran'da yaşananları anımsattığını söyleyen Ahmedi, iki ülkenin bir birine benzediğini kaydetti. Ahmedi, "Bir taraftan milyonlar eşitlik ve özgürlük için mücadele ediyordu, diğer tarafta İslamcılar ise iktidara yürüyordu. Biz milyonlar örgütlü değildik ve istediğimizde net değildik. Ama İslamcıların hedefleri netti" dedi.

İRAN DEVRİMİNİN ÖNCÜSÜ KADINLAR OLACAK

İran'da bugün zindanlarda kadınlar tecavüze maruz kaldıklarını ifade eden Ahmedi, "Kadınlara tecavüz ediliyor ve filme alınıp sosyal medya üzerinden paylaşılıyor. Bazı kadınlar, çocuklarının bu sahneyi görmemesi için intihara girişiyor" dedi. İran'da kadınların devrime öncülük edeceğini vurgulayan Ahmedi, "Kadınlar tüm baskılara rağmen dik durdular ve hiç bir zaman teslim olmadılar" diye kaydetti.

OKÇUOĞLU: ROJAVA KARANLIĞIN ARASINDA BİR IŞIKTIR

Araştırmacı-yazar Dr. İbrahim Okçuoğlu, Ortadoğu'da güncel durumun sürekli değiştiğini belirterek, "Bugün bölgede kaos yaşanması, bir emperyalist güçlerin geostratejij anlayışının yansımasıdır" dedi. Emperyalist güçlerin Ortadoğu'da halklara karşı DAİŞ çeteleri ile vekalet savaşı yürüttüğünü ifade eden Okçuoğlu, "DAİŞ'e karşı gerçekten mücadele eden Kürtler, komünistler ve Demokratik Suriye Meclisidir" diye vurguladı.

Ortadoğu'da yaşanan gericiliğe karşı Rojava devrimin önemine dikkat çeken Okçuoğlu, "Rojava karanlığın arasında bir ışıktır. Savunulmalıdır ve büyütülmelidir" dedi. Ortadoğu'da bölgesel devrimin önemli olduğunu ifade eden Okçuoğlu, Rojava devriminin kavranarak, tüm bölgede örnek alınması gerektiğinin altını çizdi. Okçoğlu, "Ortadoğu halklarının demokratik yaşam ve mücadelesinde ortaklaşmalıyız. Ortadoğu bölgesel devrim oradaki antifaşist, demokratik, devrimci ve komünistlerin güçlerinin üzerine büyüyecek, ortaklaşarak büyütülmelidir" dedi.

Panel soru cevap bölümüyle devam etti.