ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir'de BES gözaltıların serbest bırakılmasını istedi

İzmir Adliyesi'nde gerçekleşen saldırı sonrasında adliye çalışanı üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan BES İzmir Şube Başkanı Musa Sever, gözaltına alınan üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2017 Cumartesi, 12:03

İZMİR- BES İzmir Şubesi, İzmir Adliyesi'nde gerçekleşen saldırı sonrasında adliye çalışanı üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla ilgili sendika binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan BES İzmir Şube Başkanı Musa Sever, "Her geçen gün saldırılar, katliamlar yaşanmaya devam ederken. Ne yazık ki ülkeyi yönetenler hiçbir sorumluluk üstlenmediği gibi, saldırıları kınayan, siyasileri sorumluluğa davet edenler hakkında soruşturmalar açılmakta, muhalifler gözaltına alınarak tutuklanmaktadır" dedi.

Son İzmir saldırısından hemen sonra aralarında üye ve temsilcilerinin de bulunduğu adliye çalışanlarının gözaltına alındığını kaydeden Sever, üye ve temsilcilerinin neden gözaltına alındığına ilişkin bilgi alamadıklarını, avukat ve ailelerinin görüşmelerine izin verilmediğini belirtti. Sever, "Bu yolla arkadaşlarımız adeta saldırının sorumlularıymış gibi bir algı yaratılmaktadır" diye konuştu.

Sever, "Biz adliye çalışanı üye ve temsilcilerimizin yaşanan saldırıyla hiçbir ilişkisinin olmadığına, suçsuz olduklarına inanıyoruz. Bu nedenle gözaltına alınan arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır" diye belirtti.

Dün yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile binlerce kamu emekçisinin işten atıldığını hatırlatan Sever, SGK ve İŞKUR başta olmak üzere İzmir'de 16 BES üyesinin daha işinden atıldığını ifade etti.

"Artık yeter" diyen Sever, "İşimizden aşımızdan ekmeğimizden yoksun bırakılmak istemiyoruz" dedi. Sever, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ölüme karşı yaşamı, barış ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz" diye konuştu.