ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yıldırım: Türkiye IŞİD'le ilgili iddialara ikna edici yanıt vermelidir

HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında DAİŞ ile Türkiye arasındaki işbirliğiyle ilgili ortaya çıkan bazı belge ve iddiaları yeniden gündeme getirdi. Yıldırım, "Ortaya atılan iddia ve belgelerle ilgili kamuoyunu tatmin eden bir açıklama yapmak zorundadır" dedi

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2017 Cuma, 13:22

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, Türkiye ile DAİŞ çeteleri arasındaki işbirliğine ilişkin ortaya çıkan belge ve iddialarla ilgili kamuoyuna tatmin açıklama yapılmasını istedi. Mecliste düzenlediği basın toplantısında Yıldırım, "Verdiğimiz hiçbir önerge yanıtlanmamıştır. Eğitim, sağlık gibi önergelerimiz yeterli olmasa da yanıtlanırken, IŞİD bağlantısı hakkında sorduğumuz hiçbir önergeye yanıt verilmemiştir" dedi.

Yıldırım, bir buçuk yıldır Meclis toplantılarında, çeşitli açıklamalarda Türkiye'nin DAİŞ ilişkisiyle ilgili deliller sunduklarını bazı iddialarda bulunduklarını hatırlattı, "Her iddiamız iktidar sahipleri tarafından reddedilmiş olsa bile, bu konuda toplum vicdanını tatmin eden bir açıklamayla henüz karşılaşmadığımızı ifade etmek isterim" diye konuştu.

Yıldırım şöyle devam etti:

"Toplumun bu kaygıları ortadan kaldırılmış değildir. Biz Türkiye'nin IŞİD karşı mücadele içerisine girmiş olması, geriye dönük hiçbir ilişkisi olmadığı anlamına gelmez. Türkiye 5 yıldan beridir Esad rejimini değiştirmek için mücadele içindeydi. Bugün geldiği noktada Esad'ın Suriye devlet yönetiminde kalmasını kabullenen anlaşmaya Moskova'da imza atmıştı. Rusya'yla Suriye politikası ile ilgili girmiş mücadeleyi çok iyi biliyoruz. Aydan aya, haftadan haftaya neredeyse günden güne değişen dış politikadaki yaklaşımlar, Türkiye'nin konumlanışı üzerinden örgüt, devlet veya siyasi çevrelerle ilişkileri belirlemez. İddialarımızı çürütmeye kifayet etmez. Bu başta IŞİD için geçerlidir. Güneydoğu, Orta Anadolu'dan sahil şeridine kadar cihadist örgütlerin açığa çıktığını, başta IŞİD ve Nusra yapıları biçiminde geliştiği. Ülkemizin kaldıramayacağı kadar saldırıların bu örgütlerce gerçekleştirildiğine tanıklık ediyoruz."

ÖNERGELERE YANIT YOK

"Yeni saldırılar yaşamak istemiyoruz. Toplumun buna tahammülü kalmadığını ifade etmek istiyorum" diyen Yıldırım, çeşitli milletvekili ve partinin DAİŞ'le ilgili çok sayıda önerge verdiğini bu önergelerin hiçbir bakanlık tarafından yanıtlanmadığına dikkat çekti.

Uluslararası basın organlarının Türkiye ile DAİŞ arasındaki ilişkileri aktaran iddialarını aktaran Yıldırım, "AKP bu konuda kimseyi inandıramıyor" dedi. Yıldırım, El Cezire, Independent, Observer ve Hürriyet'te çıkan haberler ile ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kerry, Rusya Savunma Bakanlığı, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve AB tarafından Suriye petrollerinin kaçırılmasıyla ilgili yargılanan George Hasbmani'nin açıklamalarını hatırlatan Yıldırım, Türkiye'nin bu iddiaları ikna edici yanıtlar vermesi gerektiğini kaydetti.

DAİŞ'LİLERE GÖSTERMELİK GÖZALTI, HDP'LİLERİN YÜZDE 80'İ TUTUKLU

CHP'nin verdiği bir soru önergesine İçişleri ve Adalet bakanlığının birbirini tekzip eden yanıtlar verdiğine dikkat çeken Yıldırım, 16 Aralık'ta Anadolu Ajansı'nda çıkan haberi aktardı. Yıldırım, "İçişleri Bakanlığı 2011-2016 yılları arasında 2304 kişinin tutuklandığını, Adalet Bakanlığı ise aynı tarihler arasında 513 kişinin tutuklu, 7'sinin hükümlü olduğu yanıtı verdi. İki bakanlık birbirini tekzip ediyor. Bunlar hükümetin IŞİD'le mücadelesinde ne kadar gayri ciddi, ihmalkar ve göz yumduklarını gösteriyor" dedi.

Son yılda DAİŞ operasyonlarının haberlerindeki ayrıntıya dikkat çeken Yıldırım, "30 IŞİD'li gözaltında iki gün sonra serbest, 40 IŞİD'li gözaltında üç gün serbest" dedi. HDP'ye yönelik operasyonlarda ise üye ve yöneticilerinin günlerce gözaltında tutulduğunu söyleyen Yıldırım, tutuklanma oranının ise yüzde 80 olduğunu kaydetti. 2014'te DAİŞ liderinin kelepçesiz mahkemeye götürülmesini hatırlatan Yıldırım, Ahmet Türk'ün tedavisinin kelepçe takılma şartına bağlanmasına "Bu durumla ilgili bir şey söylemeye gerek yok, vicdanınıza bırakıyorum" sözleriyle tepki gösterdi.