ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sancar'dan Darbe Komisyonu yorumu: AKP'nin etkili araştırma niyeti yok

Meclis Darbe Araştırma Komisyonu çalışmalarını eleştiren HDP Milletvekili Sancar, AKP'nin komisyon çalışmalarını hakikati açığa çıkarmak için değil, darbenin siyasi bağlantılarının üzerine örtmek için kullandığını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2017 Cuma, 16:12

ANKARA- Meclis'te 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurulan Araştırma Komisyonu çalışmalarını değerlendiren HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, AKP'nin komisyon çalışmalarını hakikati örtmek için kullandığını belirtti.

AKP'nin özel olarak geciktirdiği Darbe Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarının iktidarda rahatsızlık oluşturduğunu dile getiren Sancar, komisyonun 15 Temmuz'un üzerinden 3 ay geçtikten sonra çalışmalarına başladığını hatırlattı.

AKP'nin darbe komisyonunu etkili çalıştırma niyeti olmadığını dile getiren Sancar, "Darbenin arkasındakileri açığa çıkaracak çalışmanın bu komisyon tarafından yürütülmesini istemiyor. Biz komisyonun aslında darbeyi araştırmak niyetiyle kurulmadığı yönünde şüphelerimizi söyledik. Komisyonun kimleri dinlemesi gerektiğine ilişkin öneriler sunduk. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı'nın dinlenilmesi isteği komisyona iletildi. Fakat bu isimlerin çağrılıp çağrılmama meselesini de gündemden düşürmeye gayret ettiler. Çağırdıkları isimlerin de darbeyi aydınlatma gibi bir kaygısının olmayacağı açıkça görüldü" diye konuştu.

AKP'li komisyon üyelerinin, 15 Temmuz'u sadece Gülen Cemaati'ne bağlaya hükümetin tutumunu destekleyecek çalışmalar üzerinde yoğunlaştığını dile getiren Sancar, şunları söyledi: "Bunun dışında siyasi bağlantıları, cemaat dışında kalan kişilerin ne kadarının darbeye katıldığı gibi sorular hiçbir zaman tartışılmadı. Zaten AKP'nin siyasi stratejisi bu soruları sordurmama ve kendi anlatısını destekleyecek basın faaliyeti yürütmekten ibaretti. Komisyon çalışmalarının özeti budur."

'GENELKURMAY BAŞINDAN BERİ KARŞI MIYDI YOKSA PAZARLIK MI VAR?'

AKP'li komisyon üyelerinin dahi Cemaatle ilişkilendirilen kişiler olduğuna dikkat çeken Sancar, "Darbe girişiminin yaşandığı gece acaba pazarlıklar yürütüldü mü? Mesela Genelkurmay Başkanı baştan beri darbeye karşı mıydı yoksa yapılan pazarlıklardan sonra mı darbeye karşı bir tutum geliştirdi. Bu soruların cevabını alamadık" diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi istihbaratından AKP ve Cumhurbaşkanı'nın bir süre önce haberdar olduğunu düşündüklerini belirten Sancar, "Darbeden çok daha önce kurgulanan bir siyasi strateji de vardı. Cumhurbaşkanı "Allah'ın lütfu" dedi ve darbe girişimini bir bahane fırsat, vesile olarak kullanıp karşı darbe gerçekleştirdi" diye konuştu.

Bylock kullanmak kamu emekçilerinin ihraç edildiğini belirten Sancar, "Meclis'te bylock kullanan 120 vekil olduğu iddiası görmezden geliniyor. Bunların açığa çıkması için önerge sunduk, geçiştirdiler" diye belirtti.

'GERÇEKLER UZUN SÜRE BASTIRILAMAZ'

AKP içinde ciddi sayıda bylock kullanıcısı ve darbe girişimiyle ilişkili milletvekili olduğunu söyleyen Sancar şöyle devam etti: "Israrlarımıza rağmen gerçek bir araştırma yapılamayacağını görünce komisyona fazla mesai harcamanın gereksiz olduğunu gördük. Araştırma adı altında yapılan turistik gezileri anlamsız bulduk. Boğaziçi Köprüsünü incelemek, Çengelköy'de olay yeri incelemesi yapmak gibi konulara sıcak bakmadık ve bu gezilere katılmadık. AKP bu komisyonu darbe girişimiyle ilgili kendi hikayesini meşrulaştırmak için kullandı. AKP'nin amacı gerçekleri ortaya çıkarmak değil. Bugün başkanlık sistemine giden yolda da darbe tehdidi bir argüman olarak, suyunu çıkaracak şekilde kullanılıyor. Fakat gerçekler uzun süre bastırılamaz, gizlenemezler. Hakikati öldürmek mümkün değildir. O hakikat ortaya çıktığında darbe girişiminden sorumlu olanlar, darbe girişimini istismar ederek siyasi çıkar oluşturanlar da mutlaka demokratik mekanizmalar önünde hesap verirler."

Komisyon taslak raporunu yazmaya başladığını dile getiren Sancar, "Biliyoruz ki onlar komisyon çalışmaları devam ederken raporu da hazırlıyorlardı. Biz de kendi raporumuzu yazıyoruz, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili alternatif raporumuz olacak" diye belirtti.