ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kurtulmuş 'Suriye politikası yanlıştı' sözlerinden çark etti

"Suriye politikası yanlıştı" sözleri tartışılan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş çark etti. Saray tarafından eleştirildiği tahmin edilen Kurtulmuş, Suriye’de savaşı körükleyen hükümet politikasını "Yeni bir barış perspektifi" olarak niteledi, "Durduğumuz yer yüzde yüz doğru" iddiasında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2017 Cuma, 17:28

HABER MERKEZİ- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye politikası başından itibaren yanlıştı" sözlerinden çark etti.

Sözleriyle AKP/Saray iktidarının, zaten eleştirilerin hedefinde olan Suriye dış politikasını daha da tartışmalı bir pozisyona getiren Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un Saray tarafından eleştirildiği tahmin ediliyor.

Kurtulmuş, dün Hürriyet’te yayınlanan röportajındaki ifadeleri bugün tam tersi bir dış politika savunusuyla düzeltti. Barzani'ye yakın Rudaw’a konuşan Kurtulmuş, "Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım" ifadesinin çarpıtıldığını öne sürdü.

Kurtulmuş, "Orada söylediğimiz, Suriye politikası, genel olarak uluslararası camiayı da kastederek, Suriye'de uygulanan politika yanlıştı ve maalesef bunun bedelini Suriye halkı ödedi. Burada maalesef hiçbir ülkenin elinde 'Nasıl sorunu çözeriz?' diye bir anahtar, proje olmadı" dedi.

Esad karşıtı grupları silahlandıran ve eğit-donat programlarına alarak iç savaşı körükleyen AKP hükümetini doğru yerde durduğunu savunan Kurtulmuş şu iddiayı dile getirdi: "Türkiye olarak biz orada, yeni bir barış perspektifini ortaya koymaya çalışıyoruz. Türkiye olarak durduğumuz yer doğruydu. Hiç şüphemiz yok. Yüzde yüz doğruydu. Suriye halkının yanındaydık, Suriye'de demokratik bir sürecin başlatılmasını istiyorduk ama bunları gerçekleştirebilecek politik araçların gelişmesini sağlayamadık, gücümüz tek başına buna yetmedi.

Uluslararası camianın bu noktada ciddi bir desteği olmadı. ABD başta olmak üzere birçok uluslararası koalisyonun parçası olan ülkelerin, Suriye'de sorunu nasıl çözeceğine ilişkin bir eğilimi, yönelimi, ortak bir perspektifi olmadı. Dolayısıyla söylediğimiz şey budur. Dolayısıyla biz Türkiye olarak doğru yerde durmuş olmakla birlikte bu doğru yeri tahkim edecek politikaları geliştiremedik. Buna gücümüz yetmedi."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Cerablus ve El Rai’ye ÖSO adı altındaki cihatçı çetelerin yerleştirildiği sınırötesi operasyonu da savundu.