ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK Kadın Meclisleri: Katledilen kadınları saygıyla anıyoruz

HDK Kadın Meclisleri, Saray ve AKP hükümetinin talimatı ile geçekleştirilen katliamlarda hayatını kaybeden kadınları andı. Faşizmin "Önce kadınları vurun" talimatının pratiğe geçirildiğine dikkat çeken Kadın Meclisleri, katledilen tüm kadınların mücadelesinin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2017 Cuma, 14:17

ANKARA- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Saray ve AKP hükümetinin talimatı ile geçekleştirilen katliamlarda hayatını kaybeden kadınları andı.

"AKP ve Saray, savaşa ve faşizme karşı mücadele eden başta Kürt halkı olmak üzere, tüm demokrasi ve özgürlük güçlerine karşı infazları devreye koyarak, başkanlık adı altında faşizmi kurumsallaştırmaya çalışmaktadır" ifadelerini kullanan Kadın Meclisleri, faşizmin "önce kadınları vurun" talimatını pratiğe geçirilmiş olmasına da ayrıca dikkat çekti.

İstanbul'da Dilek Doğan, Günay Aslan, Dilan Kortak, Şirin Öter ve Yeliz Erbay'ın polisler tarafından infaz edilmesini hatırlatan HDK Kadın Meclisleri, kadın bedenlerinin teşhiri, cinsiyetçi yazılamalar, gözaltındaki cinsiyetçi işkencenin artması, iktidarın kadın özgürlük mücadelesine olan yaklaşımını gözler önüne serdiğini kaydetti.

'MÜCADELELERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Geçen sene, 4 0cak 2015 tarihinde Şırnak'ın Silopi ilçesinde özyönetim direnişleri sürecinde Seve Demir, Pakize Nayır, Fatma Uyar'ın katledilmeleri de aynı korkunun ve kadın düşmanlığının bir göstergesidir. Demokratik legal alanda faaliyet yürüten üç Kürt Kadın siyasetçi, yaralı oldukları devlet yetkililerine bildirilmesine rağmen bulundukları eve ambulans gönderilmemiş, otopsi raporlarının gösterdiği üzere yaralı halde infaz edilmişlerdir.

Seve, Pakize ve Fatma'nın katliamı, bizlere başka bir barış mücadelesini anımsatmaktadır. Barış süreci olarak adlandırdığımız, çözüm görüşmeleri içerisinde Fransa'da üç Kürt Kadın siyasetçi planlı, uluslararası bir komplo sonucunda 9 Ocak 2013 tarihinde katledilmişlerdir. Ömrünü Kürt kadın mücadelesine adayan, bulunduğu her alanda sınır tanımadan kadın özgürlüğünü var etmeyi görev edinen Kürt kadın önderlerden Sakine Cansız ve Leyla Şaylemez, Fidan Doğan'ın katli de barışı bitirmek için planlanmıştır."

Kadın düşmanlığının planlı bir devlet politikası olarak uygulandığını belirten Kadın Meclisleri, devlet ve erkek şiddetinde hayatını kaybeden tüm kadınları andı, mücadelelerinin takipçisi olacaklarını kaydetti.