ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Asil Çelik işçileri 18 Ocak'ta greve çıkacak

Bursa'da bulunan Asil Çelik patronu ile DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş arasında yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 18 Ocak'ta greve gitme kararı aldı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ocak 2017 Cuma, 10:34

BURSA- Bursa'da bulunan Asil Çelik patronu ile DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş arasında yürütülen toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 18 Ocak'ta greve gitme kararı aldı.

Birleşik Metal-İş ile Asil Çelik patronu arasında 7 Eylül 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi ve Kasım ayındaki arabulucu sürecinden sonuç alınamayınca fabrika çalışanları ve sendika yöneticileri Asil Çelik'te grev kararı aldı. Bu karar 16 Aralık günü mesai saati sonrası Birleşik Metal-İş yöneticileri ve işçiler tarafından işyerine asıldı.

Grev tarihinin belirlenmesinin ardından şirket yönetimi kararı Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirildi. KAP'a gönderilen yazıda şöyle denildi: "Şirketimiz ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi sürecinde Birleşik Metal-İş Sendikasının grev kararı alarak 16 Aralık 2016 tarihinde işyerlerimizde ilan ettiği, 16.12.2016 tarihli Özel Durum Açıklaması ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Birleşik Metal İş Sendikası, 30.12.0216 tarih ve 375 sayılı kararı ile işyerlerimizde 18 Ocak 2017 tarihi itibariyle grev kararının uygulamaya konulacağını ilan etmiştir. Yasal süreç devam etmektedir."

Çelik sektörünün önemli fabrikalarından biri olan Asil Çelik'te bine yakın kişi çalışıyor.