ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kurtulmuş: Baştan beri Suriye politikası yanlıştı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 09:39

HABER MERKEZİ- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım" dedi. Hürriyet Ankara Bürosu'nun konuğu olan Kurtulmuş, "bölgenin bir kez daha dizayn edilmeye çalışıldığını" vurguladı.

Reina katliamını gerçekleştiren kişinin muhtemelen Kırgızistan üzerinden Türkiye'ye geldiğini ifade eden Kurtulmuş, "Bu tür saldırıları yapanları tek bir örgüt olarak görmek gerek. Bir örgütün farklı şubeleri. Saldırıyı yapan elemanlar farklı ama hedefler aynı. Önemli olan büyük resmi görmek. Karşımızdaki örgütler oldukça profesyonelleşmiş. Canlı bombayı tahmin edebiliyorsunuz ama böyle bir saldırı çok ilginç" diye konuştu.

Reina katliamı sonrası sosyal medya paylaşımlarından dolayı 92 kişinin mahkemeye sev edildiğini ifade eden Kurtulmuş, "Bazı hesapların kapatılması konusunda Twitter ve Facebook ile ilişkilerimiz biraz daha düzeldi. Onlardan da destek alıyoruz" dedi.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ'YE SUİKAST İDDİASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik suikast iddialarına da değinen Kurtulmuş, "Siyasette herkesin böyle bir tehdit altında olduğu aşikar. Çok ciddi istihbaratlar var. Özellikle parti başkanları için. Bırakın suikastın başarılı olmasını, Türkiye siyaseti şöyle bir sallanır. Ruslar ile iyileşme sürecine girmiş olmasaydık, Rus Büyükelçi suikastında kıyamet kopartırlardı" diye belirtti.

OYUNUN İKİNCİ PERDESİ OYNANIYOR

Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Büyük resim çok net; bir asır evvelki oyunun 2. perdesi oynanıyor. Bölge bir kere daha dizayn ediliyor, bölünmeye çalışılıyor. Burada da bu oyunu bozabilecek tek ülke Türkiye olarak görüldüğü için bu oyuna müdahale etmemesi isteniyor. Bunun Türkiye'nin yönetim yapısıyla falan hiçbir ilgisi yok. Bu, 2. Sykes-Picot, çok açık. 10 sene öncesine göre mezhebi bakımdan da bölge çok daha fazla bölünmüş durumda. Meselenin başlangıcı 1991 Irak'ın işgalidir."

'SURİYE BARIŞININ TAHKİM EDİLMESİ LAZIM'

Başbakan'ın Irak ziyaretinde Irak Merkezi Hükümeti'yle Başika'daki Türk askeri varlığına ilişkin bir görüşme olacağını söyleyen Kurtulmuş, "Başika'da onları da rahatlatacak bir öneri götürüyoruz. Çekilme söz konusu değil. Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz. Suriye'de Ruslarla gidilecek olan görüşmelerde Halep üzerinden iyi bir Halep barışı ve Halep barışı üzerinden de iyi bir Suriye barışı tahkim edilmesi lazım. Musul meselesinde de yeni bir yaklaşımla Irak hükümetiyle bir ittifak yapılmalı. Önce ateşkesin doğru uygulanması, sonra masanın doğru kurulması önemli. Böyle bir katilin iş başında durmasının insani olmadığını düşünüyoruz. Ama ortada barış sürecinin görüşmelerinin başlamasıyla birlikte karşılıklı olarak karar verecek olan, masadaki insanlar" dedi.

'NE YAPACAĞINI BİLEMEYEN ABD İNİSİYATİFİ RUSLARA BIRAKTI'

Kurtulmuş, konuşmasının devamında şöyle dedi: "Emareler, eğer söylediklerini yaparsa Trump'ın dahil olmaktan ziyade mümkün olduğu kadar hızlı şekilde Ortadoğu'dan askeri varlığını çekmek tercihi ile yaklaşacağı yönünde. Ama siyaset belli olmaz, daha 20 Ocak'a çok var. Rusya, rejimin yanında yer alarak savaştan önce olmadıkları kadar bir güce sahip oldu. Ruslar yeniden Ortadoğu'ya döndü. ABD ne yapacağını bilmediği için sahada inisiyatifi Ruslara bıraktı."