ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Halklar demokratik ve federal Suriye'yi inşa ediyor

Suriye'de onbinlerce insanın hayatına mal olan iç savaş ve siyasi krize çözüm tartışmaları sürerken, Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Kurucu Meclisi bölge halklarına iradelerini temsil edecek inşa sürecinde aktif şekilde yer alma çağrısında bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 13:47

QAMIŞLO- Suriye'nin siyasi geleceğine ilişkin tartışmalar sürerken, Demokratik Suriye Meclisi'nin öncülüğünde Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. 27-29 Aralık tarihleri arasında Rojava'ınn üç kantonu ve Şehba bölgesinden gelen 165 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda önemli kararlar alındı.

Kuzey Suriye'nin, Suriye'nin demokratik ve federal bir parçası olduğu belirtilen siyasi belgede, Suriyeli tüm kesimlere demokratik sistem inşasında aktif rol oynama çağrısı yapıldı.

Kurucu Meclis üyesi Elizabeth Koreyî tarafından açıklanan sonuç bildirgesinde, bölgede yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin işgal hareketi, Minbic ve Efrin'e yönelik tehditler, sivillere yönelik saldırıların değerlendirildiği kaydedildi. Demokratik Suriye Güçleri'nin sürdürdüğü Rakka hamlesinin kazanımlarının değerlendirildiği belirtilen sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin Suriye topraklarına yönelik işgali karşısında durulmasının gereklilik olduğu belirtildi. Bildirgede, "Katılımcılar gündemde olan ateşkesin önemli olduğuna dikkat çekmiş, siyasi görüşmelerin geliştirilmesi ve Suriye krizine çözüm amacıyla gerçekleştirilip sonuç alınamayan önceki toplantıların tekerrür oluşturmaması için bütün temek unsurların Suriye krizinin çözümü konusunda ortak masa etrafında yer alması gerektiğini belirtmiştir" denildi.

Kurucu Meclis'in Suriye'deki krizin çözümü için siyasi belge hazırladığı vurgulanan bildirgede şu ifadeler yer aldı: "Federal Sistem, Suriye'nin geleceği için demokratik bir çözüm ve içinde bulunulan krizden çıkışı garantileyen ve toplumsal çöküşün önünü alan bir sistem olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bütün halkların katılımıyla gerçekleşen 19 Temmuz devriminden bu yana edindiğimiz yönetim tecrübesi, bütün Suriye için örnek oluşturmuştur. Siyasi çözüme inanan demokratik ve ulusal güçlere çağrımız, el ele vererek bütün halkları kapsayan Demokratik ve Federal bir Suriye inşa etmektir. Bununla birlikte Kuzey Suriye'de bulunan bütün siyasi ve toplumsal çevrelere, aktif bir şekilde demokratik sistem içinde yer alma çağrısında bulunuyoruz."

YÛSİF: FEDERALİZM TÜM HALKLARIN ÇIKARLARI İÇİN

Kuzey Suriye Demokratik Federalizm Siyasi Kurulu üyesi Foza Yûsif, demokratik federalizm ile Suriyeli tüm halkların haklarını korumayı amaçladıklarını belirtti. Fedaralizmin ulus ve coğrafya birliği esası ile inşa edileceğini kaydeden Yûsif, Şehba, Minbic ve Şeddadê gibi çok sayıda bölgenin demokratik federalizm sınırları içerisinde temsiliyetlerini sağladıkları belirtti.

Yûsif, çetelerden kurtarılan bölgelerde hızlı inşa süreçleriyle bölge halklarının iradelerinin temsilini önemsediklerini söyledi.

SYPG: HALKLARIN ORTAK ÇÖZÜM İRADESİ

Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (SYPG) temsilcisi Şoreş Amed, tüm dünyanın dikkatinin Ortadoğu'da, özel olarak da Suriye üzerinde olduğunu söyledi. Emperyalistler arası pazarlıklar ve bölgesel çatışmaların devam ettiği Suriye'de halkların çözüm arayışı için kendi güçlerine güvendiklerini belirten Amed, "Bu nedenle federasyondan yana irade koydular. Rojava devrimi dışında hiçbir gücün bölge halklarına bir çözümü olamaz" dedi.

Cenevre, Riyad, Astana ve Moskova toplantılarında emperyalist çözüm arayışlarının yaşam bulmadığına dikkat çeken Amed, "Suudi Arabistan, Katar gibi gerici bölge devletleri Suriye'de iyice etkisizleştirildi, DAİŞ çetesinin iradesi Rojava devrimi karşısında kırıldı ve Ortadoğu'daki varlığı askeri değil daha çok siyasi pazarlıklara bağlı bir güç haline dönüştü" diye konuştu.

Savaşan güçlerin stratejilerinin DAİŞ çetelerinin işgali altındaki alanların paylaşımı üzerine odaklandığını dile getiren Amed, şunları söyledi; "Rojava devrimin açtığı yol dışında hiç bir tarafın sunduğu çözüm yok, olması da beklenemez. Herkes devrimin açtığı çözümü tartışıyor. Halkların özgür, eşit, adil ve barış içinde bir arada yaşayabileceği demokratik federasyon önerisi yaşamda karşılığı olan tek çözüm olarak öne çıkıyor. Cizre kantonunda gerçekleştirilen son federasyon toplantısında Rojava'da yaşayan halkların temsilcileri, birlikte yaşama kararlıklarını daha güçlü bir şekilde ortaya koydu. Bunu hazmedemeyen güçler sürecin önünü kesmek için her zaman olduğu gibi yine harekete geçtiler. Bu girişimler halkların ortak mücadelesiyle boşa çıkartılacaktır."