ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İHD: 2016'da 377 öğrenci soruşturuldu 41'i ceza aldı

İHD Adana Şubesi Gençlik Komisyonu, 2016 yılında ifade, toplantı ve gösteri özgürlüğü kapsamında demokratik haklarını kullanan ve bu nedenle 377 öğrenci hakkında soruşturma açıldığını, 41 öğrencinin ise ceza aldığı belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 13:54

ADANA- İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Gençlik Komisyonu, 2016 yılında ifade, toplantı ve gösteri özgürlüğü kapsamında demokratik haklarını kullanan ve bu nedenle haklarında soruşturma açılan, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerle ilgili veri-izleme raporunu dernek binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Raporu açıklayan Komisyon üyesi Halime Tunç, 2016 yılı içerisinde, gerek uluslararası sözleşmeler gerekse anayasal güvence altına alınan toplantı-gösteri, yürüyüş ve ifade özgürlüğü kapsamında, toplumsal olaylara ve hak ihlallerine karşı demokratik tepkisini dile getirmeye çalışan bir çok üniversite öğrencisi hakkında cezai ve idari soruşturmalar açıldığı, gözaltıların ve tutuklamaların olduğunu belirtti. Halen yüzlerce öğrenci hakkında cezai soruşturmalar ve davaların devam ettiğini kaydeden Tunç, "Yine bir çok öğrenci hakkında idari yaptırım kararları ile öğrenci yurtlarından çıkarılmasına karar verilmiştir. Devam eden ceza davaları nedeniyle; birçok üniversite öğrencisi hakkında hürriyeti bağlayıcı cezalar verilmiş, yüzlerce öğrenci antidemokratik yasalar ve uygulamalar nedeniyle hapis cezası alma tehdidi ile karşı karşıyadır" dedi.

Hakkında cezai soruşturma açılan toplam üniversite öğrencisi sayısının 377, halen savcılıkta soruşturma aşamasında olan dosya sayısının 29 olduğu ifade edilen raporda; davası açılmış ve halen devam etmekte olan dosya sayısının ise 23 olduğu belirtildi. 105 kadın 272 erkek öğrenciye soruşturma ve dava açıldığı kaydedilen raporda, 311 öğrencinin ise savcılık soruşturması ve davasının devam ettiği ifade edildi.

Açılan davalarda 11 öğrenci beraat ederken, 41 öğrenci ceza aldı. 14 öğrenci için yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildiği kaydedilen raporda, 5 öğrencinin de tutuklu bulunduğu belirtildi.

Raporun sonuç ve değerlendirme bölümünde şu ifadelere yer verildi: "Özgürlük ve güvenlik denkleminde, özgürlük ve demokratik yaşam alanının genişletilmesi, ifade ve toplanma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılarak gerekli yasal düzenleme ve pratiğinin ortaya konulması, evrensel hukuk ilkelerine aykırı Kanun Hükmünde kararnamelerle (KHK) ortaya çıkan yeni idari yürütme anlayış ve pratiğinden vazgeçilmesi, OHAL'in derhal kaldırılması gerekmektedir. Toplumsal dinamiğin en canlı kesimini oluşturan üniversite öğrencilerine karşı yapılan tüm baskı politika ve uygulamalarından derhal vazgeçilmesi gerekmektedir."