ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Halkevleri: Üniversite eşitlik, özgürlük, barış, bilim ve laikliktir

Halkevlerinin konuşmasını sahiplenen Öğrenci Kolektifi üyeleri, aynı kişi tarafından sosyal medyada "provokatör" diyerek hedef gösterildi. Ege Üniversitesi rektörü, öğrenciler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 17:38

İZMİR- Reina katliamın sorumlularını halka anlattığı için sosyal medyada hedef gösterilen ve tutuklanan Halkevleri üyelerinin konuşmasını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yineleyen Öğrenci Kolektifleri üyeleri de hedef gösterildi. Öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi amfisinde konuşma yapan Öğrenci Koletifleri üyeleri, "Gençlik laiklik istiyor" dedi. Öğrenciler, Reina katliamının sorumlularını teşhir etmek için halka yönelik konuşmalar yapan Halkevleri üyelerinin sözlerini amfide tekrar etti. "Bizler de üniversiteliler olarak imzamızı atıyoruz. Gericiliğe karşı laikliğin bayrağını amfi amfi yükselteceğiz" şeklindeki konuşma salonda alkışla karşılanırken, konuşmanın videosu sosyal medyada paylaşıldı.

Halkevleri üyelerini İçişleri Bakanlığı'na şikayet eden ve hedef gösteren Veysel Kaçmaz, Öğrenci Kolektifi üyelerinin konuşmasını Ege Üniversitesi Rektörü'ne şikayet etti. Kaçmaz, "Ege Üniversitesi rektörü ve tüm rektörler bu provokatörlerden ve sonuçlardan mesuldür!" sözleriyle öğrencileri hedef gösterdi. Kaçmaz'a yanıt yazan Ege Üniversitesi Rektörü Cüneyt Hoşçoşkun ise "gerekenin" yapılacağını söyledi, Bornova Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR'

Soruşturmanın ardından açıklama yapan Ege Üniversitesi öğrencileri ve Öğrenci Kolektifi üyeleri, mücadeleden geri durmayacaklarını vurguladı. Açıklamada, "Üniversiteler bizimdir. Gerici-cihatçı çetelere, AKP'ye, yandaş rektörlere, kadın düşmanlarına, faşizme karşı üniversitemizi dünden bugüne savunmaya devam edeceğiz. Üniversite eşitlik, özgürlük, barış, bilim ve laikliktir. Amfilerden, mahallelerden, meydanlardan yükselen bu sene kulak verin. Laiklik yaşamsaldır. Dalga dalga yükselteceğiz laikliğin bayrağını" ifadeleri yer aldı.