ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir Gençlik Örgütleri: Soruşturmaları tanımıyoruz

Ege Üniversitesi'nde OHAL koşullarının yaşandığını vurgulayan gençlik örgütleri, devletin ve polisin tüm baskılarına karşı devrimci mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 16:15

İZMİR- İzmir Gençlik Örgütleri, "OHAL'i, KHK'leri soruşturmaları tanımıyoruz" şiarıyla düzenlediği basın açıklamasında, baskılara ve soruşturmalara teslim olmayacaklarını vurguladı.

Eğitim-Sen 3 No'lu Şube binasında yapılan toplantıda söz alan İlkay Savran Okuyan, darbecilerle mücadele adı altında ilan edilen OHAL ve KHK'lerle kamunun ve kamu emekçilerinin ihraç ve açığa alınmalarının devam ettiğini kaydetti. Yaşanan hukuksuzluğa karşı Aralık 2016'da KESK'in yapacağı mitingin yine "güvenlik" bahanesiyle engellendiğini hatırlatan Okuyan, "Ege Üniversitesi öğrencileri olarak biz de bu mitingin çağrı bildirisini dağıttık. Bildirileri dağıttığımız sırada yine kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde Özel Güvenlik Birimleri tarafından engellenmeye çalışıldık. Kampüste bulunan sivil polisler ve çevik kuvvet tarafından darp edilerek gözaltına alındık" dedi. Okuyan, üniversite yönetiminin bildiri dağıttıkları için kendileri hakkında soruşturma açtığına dikkat çekti.

20 Şubat 2015 tarihinde ülkücü Fırat Çakıroğlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından, üniversitede OHAL koşullarının yaşandığını vurgulayan Okuyan, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Sonraki süreçte 'güvenlik' adı altında okulun her noktasına dikilen kameralar daha çok öğrencilere soruşturma açmak için kullanılıyor. Yine 'güvenlik' adı altında Ege Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne ayrılan bütçe arttırılıyor, daha fazla özel güvenlik, daha fazla el kamerası gibi üniversiteyi baskı altına alma araçları arttırılıyor." Yaşanan her olayda Ege Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün hız kaybetmeden tutanak tuttuğunu, görüntüleri aktardığını, Valilik tarafından kamera kayıtları için hızla dilekçe yazdığını, rektörlüğe yolladığını ve hemen ardından da disiplin soruşturması açıldığını kaydetti.

Reina katliamının ardından halka yönelik konuşmalar yapan ve katliamın sorumlusunu anlatan Halkevleri üyelerinin sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından gözaltına alınarak, tutuklanmasını hatırlatan Okuyan, gençlik olarak Halkevlerinin sözlerinin imzacısı olduklarını söyledi. Okuyan, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bizler Ege Üniversitesi öğrencileri olan, polis tarafından muhbirlik teklif edilen ama kabul etmeyen Ali Serkan Eroğlu'nun sıra arkadaşlarıyız. 'İntihar' diyerek üstünü kapatmaya çalıştığını dosyanın takipçileriyiz. Ail İsmail'in, Ali Serkan Eroğlu'nun düşleri için mücadele edeceğiz."