ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TMMOB ve KESK: İhraçlara karşı mücadele edeceğiz

TMMOB ve KESK, "Bizler, TMMOB ve KESK olarak sürecin takipçisi olacağız, üyelerimizin haklarının elinden alınmasına karşı mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 12:15

ANKARA- TMMOB ve KESK, Tarım İl Müdürlüklerinde açığa alma uygulamalarını TMMOB'de düzenlenen basın toplantısında protesto edildi.

Basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz katıldı. Basın toplantısında konuşan Koramaz, "Örgütlü, mesleki ve demokratik sendikal faaliyetlerimizden vazgeçmeyeceğiz. Cadı avı bizleri yıldıramayacak" dedi.

Koramaz, "Ülkemizde son 14 yılın en karanlık zamanlarını yaşıyoruz. 15 Temmuz'dan itibaren devam eden Olağanüstü Hal uygulamaları çığırından çıkmış halde. Ülkemizde demokrasiye, insan haklarına dönük bir kıyım uygulanıyor" diye belirtti.

TEMEL YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Halkların temel yaşam hakkının güvence altında olmadığını ifade eden Koramaz, "Ülkemizin yanlış iç ve dış politikalarla yönetilmesi, varolan politikaların ihtiyaca göre belirlenmesi, devletlerarası politikaların bile günü birlik değişikliğe uğraması hepimizi savaş atmosferi içine çekiyor" dedi.

Çalışma yaşamı içerisinde ihbarcılık ve iftira ile üyeleri hakkında keyfi işlemler yapıldığına dikkat çeke Koramaz, "Hiçbir insani duygu, hiçbir hukuki kural tanınmadan çalışanlar işlerinden uzaklaştırılıyor. Milletvekilleri, belediye başkanları, öğretmenler, akademisyenler, memurlar ve toplumun muhalif kesimlerinin tümü gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, işsizlikle ve açlıkla yıldırılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

HANGİ ÜYEMİZ NEREDE NE ZAMAN ALINACAK BİLEMİYORUZ

Peş peşe çıkarılan kararnameler ile üyelerinin de aralarında bulunduğu binlerce kamu görevlisinin işine son verildiğini, bakanlıklar ve yerel yönetimler başta olmak üzere, birçok kamu kuruluşunda görev yapan üyelerinin açığa alınarak işlerinden uzaklaştırıldığının altını çizen Koramaz, "Verilen sözlere rağmen ortaya çıkan mağduriyet henüz giderilmemişken; Başbakan yardımcısı yeni KHK'ların bugün yarın yayınlanarak, ihtiyaçlarını gidereceklerini beyan ediyor, yeni bir ihraç dalgasına ışık yakıyor" dedi. İhraçların artık kabul edilemez bir hal aldığını vurgulayan Koramaz, "Hangi üyemizin nerede, ne zaman açığa alınacağını veya hangi KHK ile işinden sorgusuz sualsiz atılacağını bilmiyoruz" diye kaydetti.

Koramaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunun son örneğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün İl Müdürlüklerine gönderdiği 22/12/2016 tarihli yazısıyla yaşadık. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyesi, temsilcisi, yöneticisi olan arkadaşlarımız, 'FETÖ/PDY soruşturması kapsamında' açığa alınarak görevlerinden el çektirildi. Mesleklerinde 20 yılı aşkın deneyimleri bulunan ve mesleklerini icra ederken demokratik sendikal mücadele yürüten; demokratik mesleki mücadele yürüten arkadaşlarımız hiçbir hukuk normu tanınmadan, hiçbir soruşturma geçirmeden işlerinden uzaklaştırıldılar."

'KURUMLARIMIZA KARŞI GÖZDAĞI'

Bakanlığın son yazısı ile açığa alınan 41 arkadaşlarımızın Tarım ve Ormancılık işkolunda örgütlü olan KESK'e bağlı Tarım Orkam Sen ve TMMOB'a bağlı Ziraat Mühendisleri Odasının yöneticileri, işyeri temsilcileri olması bu kurumlara yönelik susturma operasyonun parçası olduğunun altını çizen Koramaz, bunun kurumlarına yönelik bir gözdağı olduğunu söyledi.

AKP'nin OHAL kararnameleri ile yegane amacının kendilerinden olmayan her sesi susturmak olduğuna dikkat çeken Koramaz, "Bu keyfi uygulamalar, bizleri 12 Eylül'ü arar hale getirmiştir" dedi.

'MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Koramaz, "Bizleri açığa alarak, işten atarak; açlıkla, işsizlikle terbiye etmeye çalışarak hiçbir sonuç alamayacaksınız. Ne mesleki ve demokratik sendikal faaliyetlerimizden; ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" diye belirtti.

Mesleğinde onlarca yıllık tecrübesi bulunan, meslek etiğini koruyan ve onurlu bir mücadele sürdüren üyelerinin derhal işlerine iade edilmesini isteyen Koramaz, "Bizler, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak sürecin takipçisi olacağız, üyelerimizin haklarının elinden alınmasına karşı mücadeleyi sürdüreceğiz" diye konuştu.