ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK işçilerin BES'ten caymaları için dilekçe örneği hazırladı

İşçi ve memurların kendi iradeleri dışında zorunlu (otomatik) katılacakları Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulaması 1 Ocak 2017'de kısmen başladı. DİSK, işçilerin zorunlu BES'ten ayrılması için dilekçe örneği hazırladı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 14:58

HABER MERKEZİ- İşçi ve memurların kendi iradeleri dışında zorunlu (otomatik) katılacakları Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulaması 1 Ocak 2017'de kısmen başladı. Hükümet kamuoyunda oluşan tepkileri yumuşatmayı hedefleyen bir yönetmelik yayımlayarak Zorunlu BES uygulamasını kademelendirdi. 1 Ocak 2017'de sadece çalışan sayısı bin ve üzerinde olan işyerleri zorunlu BES kapsamına girdi.

DİSK, işçilerin zorunlu BES'ten ayrılması için dilekçe örneği hazırladı. DİSK, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kademeli olarak uygulanan BES'ten ayrılmak için işçilerin kendilerine BES'e dahil edildiklerinin tebliğ edilmesinden sonra 2 ay içerisinde şirketlerine dilekçe ile ayrılma talebinde bulunmaları uyarısını yaptı.

Dilekçe örneğinde sağ üst köşeye tarih, altındaki boşluğa ise şirketin adı ve unvanını yazmaları gerekmektedir.

Dilekçe metninde ise şu ifadelere yer verilmesi istendi:
"25/08/2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6470 sayılı yasa ile 28/03/2001 tarihli 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'na eklenen EK Madde 2'ye göre dahil edilmiş olduğum zorunlu bireysel emeklilik sisteminden, yine aynı ek maddenin, 'Çalışan, emeklilik planına dahil olduğum kendisine bildirildiği tarihi müteakip iki ay içinde sözleşmeden cayabilir' bendine istinaden bireysel emeklilik sisteminden caydığımı; tarafımdan kesilen katkı payları ile varsa hesabımda bulunan yatırım gelirlerinin on gün içinde kesinti yapılan maaş hesabıma aktarılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim."