ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BES: Çalmadık çırpmadık kandırılmadık

BES İstanbul Şubeleri, SGK'da çalışan üye ve yöneticilerinin açığa alınmasını kınadı. BES, hukuksuzluklara son verilerek, üyelerinin derhal işlerine iade edilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ocak 2017 Perşembe, 15:19

İSTANBUL- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul şubeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) açığa alınan üye ve yöneticilerin işlerine iade edilmesi talebiyle SGK İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

'SİVİL DARBE 'OHAL' ADI ALTINDA SÜRDÜRÜLÜYOR'

"İşimizi geri istiyoruz! Geri döneceğiz" pankartının açıldığı eylemde konuşan BES İstanbul 3 No'lu Şube Sekreteri Aziz Özkan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan kaotik süreci hatırlatarak, "Süreç her geçen gün derinleşerek devam etmektedir. Siyasi iktidarın önceki darbeleri mumla aratır uygulamaları ile devreye koyduğu sivil darbe 'OHAL' adı altında sürdürülmektedir" dedi.

AKP'nin iktidar olduğundan bu yana kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefine koyduğunu söyleyen Özkan, OHAL ve KHK'lerle hukuksuz bir şekilde, fiilen kamuda iş güvencesinin ortadan kaldırıldığını belirtti. Özkan, kamu alanında da muhaliflere yönelik cadı avının başlatıldığını kaydetti.

AKP'nin, hukukun temel ilkelerini yok sayarak sorgusuz sualsiz işten atma ve açığa almalarla günü kurtarmaya çalıştığını ifade eden Özkan, hukuksuz uygulamalara karşı er ya da geç kazananın emekçiler olacağını söyledi.

'BİR HAFTADA TOPLAM 42 EMEKÇİ AÇIĞA ALINDI'

İçişleri Bakanlığı ve SGK'da geçtiğimiz hafta başlayan açığa alma furyasının hala devam ettiğini kaydeden Özkan, şu ana kadar İçişleri Bakanlığı'nda aralarında Dersim Şube Yönetim Kurulu Üyesi Musa Kılıç, Hatay İl Temsilcisi Deniz Polat, Adıyaman İl Temsilcilik Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Ersönmez'in bulunduğu 12 kişinin, SGK'da ise aralarında Kocaeli Şube Başkanı Gülizar Ateş, İstanbul 3 No'lu Şube Sekreteri Aziz Özkan, Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Müslüm Öcay'ın bulunduğu 42 kişinin açığa alındığını kaydetti.

'AÇIĞA ALMALAR AKP-MEMUR SEN İŞBİRLİĞİNİN SONUCUDUR'

Özkan, şöyle devam etti: "SGK Yönetim Kurulu başta olmak üzere her düzeyde yönetimin Memur Sen üyelerinden oluştuğu bir kurumda üyelerimizin hedef alınmasının, aynı zamanda AKP-Memur Sen işbirliğinin bir sonucu olduğunu çok iyi biliyoruz. "FETÖ" operasyonlarına karşı kurum yöneticilerinin kendilerini gizlemek ve hedef saptırmak için üyelerimizi ortaya atması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve siyasi iktidarın buna göz yumması iki yüzlülüktür. İşten atılan ve açığa alınan tüm kamu emekçilerinin görevlerine başlatılmasını talep ediyoruz."

Açıklamanın ardından eylem "Çalmadık, çırpmadık, kandırılmadık", "İş, ekmek, adalet istiyoruz" ve "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganlarıyla sonlandırıldı.