ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gerici kuşatmaya gençlik olarak 'yeter' diyoruz

Reina katliamının ardından sorumluları halka anlatmak için konuşma yapan Halkevleri üyelerinin hedef gösterilerek, tutuklanmasına tepki gösteren Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhaletefeti, FKF ve CHP Gençlik Kolları, hükümetin muhalefetin sesini kısma çabalarına karşı mücadele yürüteceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ocak 2017 Çarşamba, 12:01

İSTANBUL- Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, Fikir Kulüpleri Federasyonu ve CHP Gençlik Kolları, DAİŞ'e karşı mücadele yürütme çağrısı yaptıkları için tutuklanan Halkevleri üyeleriyle dayanışma çağrısında bulundu.

Eğitim-Sen İstanbul 6 No'lu Şube binasında yapılan basın toplantısında söz alan Gönenç Hacaloğlu, yılbaşı akşamı 39 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Reina katliamını hatırlattı. Hacaloğlu, yaşanan saldırının ardından katliamın sorumlularını halka anlatmak için kahvehane konuşması yapan Halkevleri üyelerinin İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal medyada hedef gösterildiğini ve ertesi gün Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya'nın gözaltına alınarak, tutuklandığını kaydetti.

Bu tutuklamaların iktidarın toplumsal muhalefete yönelik baskılardan, tutuklama ve yıldırma politikalarından bağımsız olmadığının altını çizen Hacaloğlu, "Bizler gençlik olarak bu tutuklamaların, hedef göstermelerin laiklik, demokrasi, özgürlük isteyen tüm kesimlere göz dağı vermek için yapıldığını biliyoruz" dedi.

Muhalefetin susturulmak istendiğini vurgulayan Hacaloğlu, her katliamın ardından AKP/Saray hükümetinin sorumluluktan kaçtığını söyledi. Siyasi iktidarın artık Türkiye'yi yönetemediğine dikkat çeken Hacaloğlu, şu ifadeleri kullandı: "Tüm bu baskılara, gerici kuşatmaya gençlik olarak artık yeter diyoruz. Tutuklanan arkadaşlarımızın okuduğu metne gençlik olarak imzamızı atıyoruz ve buradan tekrar ediyoruz. Bunlar katliamlarıyla hayatı bize zulmetmeye çalışan insanlardır. Artık yeter, artık buraya kadar. Bundan sonra mahallemizde, üniversitelerimizde ne IŞİD'ciye ne de herhangi bir cihatçı gerici çeteye izin vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. Bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demek, kardeşlik demektir. İnsanca bir yaşam mücadelesi demektir. Bizler herkesi, tüm gençliği bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz."

Üniversitelerde ve bulundukları her yerde "#gençliklaiklikistiyor" şiarıyla mücadele edeceklerini vurgulayan Hacaloğlu, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı.