ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Zorunlu BES emekçilere yönelik hak gaspıdır

1 Ocak'ta itibaren yürürlüğe giren Zorunlu BES'e ilişkin yazılı açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, "Zorunlu BES emekçilere yönelik hak gaspıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ocak 2017 Çarşamba, 16:03

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, 1 Ocak'ta itibaren yürürlüğe giren Zorunlu Bireysel Emekliliğe (BES) ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

45 yaş altı çalışanların zorunlu BES'e dahil edilmesini öngören yasa sendikalar, emek örgütleri ve muhalefetin itirazlarına rağmen yürürlüğe girdi. Buna göre 1 Ocak'tan itibaren 1.000 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde ücretlerden yüzde 3 kesinti yapılacak. Süreç içinde çalışan sayısına göre kademeli olarak kamu ve özel iş yerlerinde de zorunlu BES'e geçilecek.

Zorunlu BES, hükümetin iddia ettiği gibi tasarrufu teşvik için getirilmediğini vurgulayan Kemalbay, "Asgari ücretin açlık sınırının altında bulunduğu, çalışanların büyük kısmının asgari ücretli olduğu ve ücretlilerin yüzde 50'sinin borçla yaşadığı koşullarda tasarruftan bahsetmek ve bunu işçilerden beklemek onlarla alay etmektir" dedi.

SAVAŞIN VE KRİZİN FATURASI İŞÇİLERE KESİLMEK İSTENMEKTE

Aslında emekçilerin bu uygulamayı geçmişten, emekçilerin haklarını aynı yöntemle gasp eden 'Fak Fuk Fon'dan, 'Konut Edindirme Fonu'ndan, 'Tasarrufu Teşvik Fonu'ndan gayet iyi tanıdığını söyleyen Kemalbay, "Geçmişte olduğu gibi şimdi de AKP iktidarı, yandaş sermaye ve kendi siyasi ikbali için ucuz fon havuzu yaratma peşindedir. Bu şekilde savaşın ve krizin faturası işçilere kesilmek istenmektedir. Hükümet ve finans şirketleri bu fondan nemalanacak, işçiler ise daha fazla yoksullaşacak ve borçlanacaktır diye belirtti.

Kemalbay, "Denmektedir ki, zorunlu BES'e 'isteyen girer, istemeyen girmez'. Peki, öyleyse neden zorunlu? Neden bütün çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil ediliyor, sisteme geçiş oldu bittiye getiriliyor?" diye sordu.

Sosyal güvenlik hakkı temel, vazgeçilmez, devredilmez bir hak olduğunu vurgulayan Kemalbay, "Anayasa'ya göre sosyal güvenlik hakkının gerçekleştirilmesiyle görevli olan kurum devlettir. Sosyal devletlerin yurttaşlarına kamusal bir hak olarak sosyal güvenlik hakkını sağlama yükümlülüğü vardır. Hükümet bu hakkın içini iyice boşaltarak, kamu eliyle üretilmesi gereken sosyal güvenlik sisteminin kalitesini düşürerek ve gelecek kaygısı yaratarak, emeklilik hakkını alınıp satılan bir mala çevirmekte, piyasalaştırmaktadır" dedi.

Zorunlu BES uygulamasının geri çekilmesi gerektiğinin altını çizen Kemalbay, "Emekçiler zaman kaybetmeden işyerlerine dilekçe vererek zorunlu BES'i istemediklerini bildirmelidir. Hükümete ve finans sektörüne kaynak aktarmak için kurulan, Anayasa ve yasalara aykırı olan zorunlu Bireysel Emeklilik uygulamasının kaldırılması için emekçilerle omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtti.