ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gıda-İş: Çaykur'da üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz

Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Çaykur'da TİS sürecinin başarılı ve işçilerin kazanımıyla sonuçlanması için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ocak 2017 Çarşamba, 13:53

İSTANBUL- Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, 1 Ocak itibariyle Çaykur'da başlayan yeni toplu iş sözleşmesi sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası ile iki dönemdir yetkili sendika olarak masaya oturan Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş, Çaykur'da bir kez daha yetkili sendika olarak masaya oturacağını hatırlatan Aslan, "Geçtiğimiz iki dönem Toplu İş Sözleşmesi işçilerin ekonomik kayıplarını karşılamamış, verilen sözler tutulmamış, artan hayat pahalılığı ve zamlar işçilerin ücretlerini kar gibi eritmiştir. Yıllardır kangren haline gelen mevsimlik işçilerin kadro sorunu çözülmemiştir. Çaykur'da taşeron uygulamaları giderek artmakta, çalışma koşulları ağırlaşmaktadır" dedi.

SORUNLAR KATLANARAK DEVAM EDİYOR

Bazı fabrikalarda hizmet alım yoluna gidilerek, kimi hizmetlerin özelleştirildiğini kaydeden Aslan, "Çay toplama sezonunda Genel Müdürlük eksperlere ve farklı görev alan mühendislere angarya çalışmayı dayatmaktadır. İşçilerin çalışma alanlarına ulaşması ayrı bir eziyete dönüşmektedir. Fabrikalar arası sürgün ve zorunlu çalıştırma devam etmektedir. Kadro yetersizliği nedeniyle, kadrolu işçilere görevleri dışında işler dayatılmakta ve zorla yaptırılmaktadır. Bütün bu sorunlar katlanarak devam ederken, yeniden toplu iş sözleşmesi süreci gelip kapıya dayanmıştır" diye belirtti.

TİS SÜRECİ ŞEFFAF VE AÇIKLIK İÇİNDE YÜRÜTÜLMELİ

Bu güne kadar yapılan TİS süreçleri işçiden koparılmış ve işçinin iradesi dışında gerçekleştirildiğini vurgulayan Aslan, "Öz Gıda-İş sendikasının geleneğinde işçiye sormak ve onlarla beraber TİS hazırlamak ne yazık ki yoktur. Ama biz bir kez daha şunları hatırlatmak isteriz. Toplu iş sözleşmesi taslağı, tüm işçilerin katılımı ile işçilerle birlikte hazırlanmalıdır, toplu iş sözleşmesinin tüm görüşmelerini açık ve aleni olarak ortaya koymalı, işyeri baş temsilcileri görüşmelere katılmalıdır. Toplu iş sözleşmesi süreci şeffaf, açıklık içinde işçilerle paylaşılmalı, her süreçle ilgili işçilere bilgi verilmelidir. Taslak Çaykur işçilerinin uzun süren mahkemeler sonrasında ve iki dönemdir yapılan sözleşmelerdeki kayıplarının karşılayacak bir ücret artışı ile hazırlanmalıdır" dedi.

Yeni dönem toplu iş sözleşmesinde sosyal yardımlar Türkiye'de her geçen gün ağırlaşan yaşam koşulları göz önüne alınarak yükseltilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan, "İş ilişkileri son bulan ve kesilen mevsimlik işçilerin sigorta emeklilik primleri işçilerin kadro sorunu çözülene kadar işveren tarafından ödemesi sürdürülmeli ve toplu iş sözleşmesi taslağında güvenceye alınmalıdır. Öz Gıda-İş sendikası böyle bir süreci işletir ve işçilerle paylaştığı koşullarda hiç bir ön yargı içinde olmadan TİS sürecinin başarılı ve işçilerin kazanımıyla sonuçlanması için başta üyelerimiz ve sendikamız olmak üzere sürecin bize yüklediği sorumlulukları yerine getireceğiz" diye vurguladı.