ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK: Anayasa teklifi derhal geri çekilmelidir

KESK Yönetim Kurulu, AKP-MHP işbirliği ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığının önünü açan Anayasa teklifinin geri çekilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Ocak 2017 Salı, 14:13

ANKARA- KESK Yönetim Kurulu, AKP-MHP işbirliği ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığının önünü açan Anayasa teklifinin geri çekilmesini istedi.

9 Ocak'ta Meclis Genel Kurul'una gelmesi planlanan Anayasa teklifine ilişkin KESK, "AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı övüne dursun, söylemlerin aksine Cumhuriyet tarihimizin en kanlı, en karanlık ve en belirsiz günlerinden geçmekteyiz" dedi.

KESK, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı, hükümet muhalifi tüm kesimlerin nefes alış verişlerinin bile denetlendiği, cezaevlerin muhaliflerle tıka basa doldurulduğu, basın yayının Hükümet propagandası dışında aykırı tüm seslere kapatıldığı, darbe üstüne darbenin yaşandığı bu dönemin her gün biraz daha kötüye gittiğini ifade etti.

Farklı inanç, düşünce ve yaşam tarzları arasında bu denli kutuplaşma ve gerginliğin yaşanmasının sorumlusunun AKP hükümetinin uygulamaları, politikaları, dili ve hedefleri olduğunu belirten KESK, bu tehlikeli gidişata en büyük odunu atacak olan ve geri dönülmez bir noktaya savuracak olanın ise Meclis'te görüşülecek olan anayasa değişikliği teklifi olduğunu kaydetti.

Rejim değişikliğine götüren teklifin AKP-MHP ortaklığı dışında toplumda tartışılmaması, hatta tartışılmaması için özel tedbirler alınması, jet hızıyla Meclis'e getirilmesinin halklara ve emeköilere en büyük kumpas olduğunu ifade eden KESK, "Gelişmelerden de anlaşılmaktadır ki, AKP değişikliği referanduma götürerek yüzde 50 ve biraz üstünü amaçları için yeterli görmektedir. Halklarımızın buna geçit vermeyeceğine inanmakla birlikte, öngördükleri gerçekleşse bile, bu, toplumun açıkça ikiye bölünmesine ve çok tehlikeli bir kutuplaşamaya neden olacaktır" dedi.

Anayasaların toplumsal uzlaşı belgesi olduğunu vurgulayan KESK, "Oysa AKP öylesine bir kutuplaşma ve gerginlik ortamı yarattı ki, böylesi bir ortamda yeni anayasa ya da köklü değişiklikler içeren anayasa değişikliği yapma imkânı yoktur" diye altını çizdi.

KESK, "Anayasa değişikliği ne bugünün sorunların çözümü, ne gelecek kuşaklar ne de mevcut rejim tıkanıklıklarının aşılması için yapılmamaktadır. Açıkça; mevcut cumhurbaşkanı kanunların üstünde yetkilerle donatılarak Ortadoğu'daki krallıklara bir yenisinin eklenmesi hedeflenmektedir" dedi.

KESK, MEclis Genel Kurul'a gelecek olan Anayasa değişikliğine ilişkin şu örnekleri verdi:
"Anayasa değişiklik teklifi mevcut haliyle onaylanırsa Meclis'in, Cumhurbaşkanı'nın karşı çıkacağı bir düzenlemeyi yapması söz konusu bile olmayacaktır!

Kamuda bütün üst düzey görevliler Cumhurbaşkanı tarafından atanacak, böylece kariyer ve liyakat ölçüleri tümüyle bir tarafa bırakılarak devlet tek parti kadroları tarafından yönetilecektir.

KHK çıkarma yetkisi Cumhurbaşkanına verilerek OHAL süreklileştirilecektir.

Sadece bu örnekler bile daha fazla söze ihtiyaç bırakmamaktadır.

Böylesi bir ortamda çok zor şartlar altında yürütülmeye çalışılan sendikal örgütlenme ve mücadelenin de tümüyle ortadan kaldırılarak sadece “devlet sendikacılığı”na, yandaş sendikacılığa izin verileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek!

Karşı karşıya bulunduğumuz acil sorunların çözümü tek adama, tek partiye dayalı bir dikta rejimi değil demokratik bir anayasa, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi, farklı inanç ve düşüncelerin, yaşam tarzlarının herhangi bir kaygı ve korkuya kapılmadan eşit ve özgürce bir arada yaşayabilmesi, emekçilerin hak ve çıkarlarının önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

Bunun dışındaki tüm girişimler ve çabalar ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği ile oynamaktır.

Konfederasyonumuz, değişiklik teklifinin derhal geri çekilmesi, toplumsal kutuplaşma, gerginlik ve çatışma zeminine neden olan uygulamalardan vazgeçilmesi, savaş politikaları yerine barışçıl politikalara dönülmesi çağrısında bulunmaktadır."