ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yıldırım: Reina iktidar HDP'li kardan adamla uğraşırken organize edilmiş

Reina katliamına ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkan Vekili Yıldırım, yaşananlarda iktidarın sorumluluğu olduğuna dikkat çekti, "hükümet istifa etmeli" dedi. Yıldırım, iktidarın istihbarat enerjisini saldırıları önlemek yerine HDP Genel Merkezi önündeki kardan adamla uğraşarak harcadığını dile getirdi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ocak 2017 Pazartesi, 15:05

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Reina katliamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, İstanbul Ortaköy'de bulunan Reina'da 39 kişinin hayatını kaybettiği katliam saldırısının 2017'nin daha ilk saatlerinde bütün toplum vicdanını yaraladığını belirtti. Yıldırım, "İrdelenmesi gereken bu saldırılar, toplum alıştırılarak, artarak devam ediyor. Bu kader değildir, böyle görmedik, görmeyeceğiz. Hiçbir ülkede, zemin sunulmadan, alt yapısı hazırlanmadan böyle toplumsal infiale sebep olan saldırılar geçekleşmez. Çünkü bu gibi katliamlara zemin sağlayan koşullar var" diye konuştu.

Hükümetin İstanbul'da 17 bin polisin görevlendirildiğine ilişkin açıklamasını hatırlatan Yıldırım, "Nerede görevliydi bu polisler? İstanbul'un en büyük eğlence merkezinin önüne bir polis koymuşlar. ABD'den istihbarat alınıyordu da, Türkiye istihbaratı ne yapıyor?" diye sordu. Yıldırım, iktidarın benzer saldırıları önlemek yerine enerjisini HDP Genel Merkezi önündeki kardan adamı yıkmaya, Ağar-Çiller döneminde bile kapatılmayan 25 yıllık Kürt Enstitüsü'nü mühürlemeye ayırdığını dile getirdi.

'AHMET ŞIK TUTUKLU, İHMALİ OLANLARA MÜEYYİDE YOK'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nın "Türkiye ilham kaynağı" sözlerini hatırlatan Yıldırım, ülkenin gözünü kan bürümüşler için bir ilham kaynağı haline getirildiğini dile getirdi.

Gazeteci Ahmet Şık'ın sosyal medya hesaplarında ülkenin karşı kaşıya olduğu risklere ilişkin uyarılarda bulunduğu belirten Yıldırım şöyle konuştu: "Bugün Ahmet Şık tutuklu, bu saldırılarda ihmali olanlarsa hiçbir müeyyideyle karşı karşıya kalmıyor. Böyle bir siyasi iktidar gerçekliğini bu ülkeye yaşatmaya kimsenin hakkı yok."

'REİNA ÖNÜNE KARANFİL BIRAKAN ESP'LİLER GÖZALTINDA'

Katliam gerçekleştirilen Reina önüne karanfil bırakan ESP ve SGDF üyelerinin gözaltına alındığına da dikkat çeken Yıldırım, "Bu patlamadan duyduğu rahatsızlığı belirten, ölenleri karanfil bırakarak anmak isteyen Ezilenlerin Sosyalist Partisi aktivistlerinin tamamı gözaltına alınıyor. Düşünün, olaydan rahatsızlık duyanlara arasına bile fark koyan bir iktidar anlayışı. İktidara yakın çevrelerin açıklamalarına VIP muamelesi gösterilirken, ESP ve diğer toplumsal muhalefet çevreleri orantısız bir güçle gözaltına alınarak tutuklanıyor" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN 'SİYASİLER SORUMLU' DEMİŞTİ!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başka ülkelerde yaşanan saldırılara ilişkin konuşmalarında siyasi iktidarların sorumluluğuna işaret ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Saldırılardan siyasilerin sorumlu olduğunu şu sözlerle ifade etmişti: 'Biz siyasiler ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Çünkü halk bize oylarını verirken, 'benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye oy veriyor.' Acaba Sayın Cumhurbaşkanı, aynı siyasi cinayetler kendi ülkesinde olduğu zaman da aynı duygu ve düşünceyi koruyor mu? Herkes sorumlu da, bir tek siyasi iktidar mı bundan azade? Burada 'hedef devletti' diyemezsiniz. Hele de 'hedef devletti' diyerek bunu olası bir referandum öncesinde oy konsolide etmek için asla kullanamazsınız. Burada hedef toplumdur, hedef huzurdur. Siyasi iktidarın payı vardır ama hedef iktidar değil, toplumdur."

'HÜKÜMET İSTİFA ETMELİDİR'

İktidarın "Ölümleri önleyemedim, ülkeyi yönetemedim" diyebilmesi daha ne olması gerektiğini sorun Yıldırım, "Şu olanların yüzde 1'i bile başka bir ülkede olsa demokratik vicdanın olduğu bir ülkede olsa, ar duygusu harekete geçer de biri istifa eder. Hükümet ülkeyi yönetemiyor, hükümet istifa etmelidir" şeklinde konuştu.

İktidarın özgürlüklerin tamamen ortadan kaldırıldığı bir ülke yarattığını dile getiren Yıldırım, yılbaşı kutlamalarını hedef gösterip katliam sonrası kınama açıklaması yapan Diyanet İşleri Başkanı'nı eleştirdi. Yıldırım, "Yaşam tarzları üzerinde sorgulamaya gitmek, Diyanet İşleri Başkanı'nın işi değildir. Yaşam tarzları üzerinde hutbe okutulamaz" şeklinde konuştu.

HDP Genel Merkezi, Yıldırım'ın basın toplantısını periscope hesabından canlı yayınladı: